produkcja-mebli
4 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Akcesoria do produkcji mebli

Produkcja mebli jest procesem wieloetapowym i złożonym. Jedną z największych ról podczas powstawania mebli odgrywają akcesoria; zawiasy, uchwyty relingi, wieszaki, prowadnice czy nogi. To właśnie one bowiem przesądzają o komforcie użytkowania mebli. Co więcej, od ich wytrzymałości, jakości oraz udźwigu zależy sposób domykania się szuflad lub drzwi od szafek. Jak wygląda proces produkcji mebli i jakie akcesoria się wykorzystuje?

Aby zdać sobie sprawę z roli, jaką odgrywają akcesoria do produkcji mebli, warto prześledzić cały proces krok po kroku na przykładzie produkcji mebli drewnianych.

Projekt

Zanim jakikolwiek mebel powstanie, tworzy się jego projekt. Na tym etapie też planuje się rozmieszczenie akcesoriów meblowych, takich jak zamki czy zawiasy. Ustala się wygląd mebla, jego wymiary, zdobienia oraz inne detale. Ważny będzie zarówno zmysł estetyczny, jak i konstrukcyjny, dzięki czemu powstały mebel będzie nie tylko dobrze się prezentował, lecz również będzie funkcjonalny i wygodny.

Produkcja i obróbka mechaniczna

Kolejne etapy produkcji mebli to przygotowanie podstawy i obróbka mechaniczna.

Przygotowanie podstawy polegać będzie na odpowiednim połączeniu ze sobą pojedynczych desek, tak by stworzyły one trwałą całość.

Obróbka techniczna to z kolei cięcia, heblowanie, toczenie i frezowanie każdej części mebla.

Zabezpieczenie, malowanie i lakierowania

Gdy mebel jest odpowiednio przygotowany, nadchodzi czas na jego zabezpieczenie przed wilgocią, lakierowanie i malowanie. Wykorzystuje się do tego oleje chroniące drewno i cały mebel przed kurzem wilgocią i zabrudzeniami.

Przed zabezpieczeniem montuje się takie akcesoria, jak na przykład zawiasy. Oferta akcesoriów do produkcji mebli w firmie Rudex, oferuje także najwyższej jakości uchwyty, zamki, prowadnice, nogi czy wieszaki. Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów zawiasów: standardowe i o specjalnym przeznaczeniu. Inne modele stosuje się do ciężkich frontów, inne do lekkich, inne do frontów z aluminium czy szkła. Zawiasy specjalne pokryte są powłoką antykorozyjną, a także posiadają dodatkowe funkcje, takie jak na przykład cichy domyk. Dzięki niemu fronty i szuflady nie trzaskają, lecz wyhamowują i delikatnie się zamykają.

Przygotowanie mebli

Do wyboru mamy dwa rodzaje mebli; te, które dostarczane są do nas w całości oraz te, które musimy złożyć samodzielnie. Jeśli mebel ma być dostarczony w wersji surowej, ten etap produkcji polega na zamontowaniu odpowiednich łączników, wywierceniu dziur na śruby oraz przygotowaniu mebli do łatwego, samodzielnego złożenia.