16 maja 2020

Kategoria:
Inne

Akcesoria do kartonów. Przegląd rozwiązań

Karton to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów pakowych obecnych na rynku. Opakowania z niego wykonywane spotykamy na praktycznie każdym kroku, służą one do transportu produktów takich jak sprzęt elektroniczny, szkło, żywność, kosmetyki oraz wiele innych. To właśnie w kartonie otrzymujemy większość naszych przesyłek kurierskich i pocztowych. Jednak samo opakowanie to nie wszystko – często stosuje się do nich pewne dodatki.

Wypełnienie kartonów

Odgrywa bardzo istotną rolę w transporcie i przechowywaniu wielu rodzajów produktów, szczególnie tych, które ze względu na swoją delikatną strukturę są narażone na uszkodzenia. Mowa tutaj między innymi o wyrobach ze szkła czy ceramiki (szklanki, talerze i inne naczynia), niektóre artykuły spożywcze, kosmetyki i tym podobne. Funkcją wypełnienia jest przede wszystkim zorganizowanie przestrzeni wewnątrz kartonowego opakowania – podzielenia go na mniejsze jednostki, w którym można umieścić pojedyncze sztuki towaru w takich sposób, by nie stykały się ze sobą, nie przemieszczały i zawsze zachowywały to samo położenie względem pozostałych.

Niektóre rodzaje wypełnień mają za zadanie również oddzielać towar od ścianek pudełka kartonowego w celu minimalizowania ryzyka jego uszkodzenia – mówi przedstawiciel firmy K&T PakPamiętajmy jednak, że nawet mimo stosowania wypełnień z ładunkami delikatnymi i bardzo wrażliwymi należy obchodzić się bardzo delikatnie.

Do wypełnień opakowań kartonowych zaliczamy między innymi:

  • Kratownice i ścianki – dzielą przestrzeń pudełka na mniejsze komory.
  • Przekładki tekturowe – używa się ich do nadawania tkaninom odpowiedniego kształtu.
  • Narożniki i kątowniki – wypełniają przestrzeń między ściankami opakowania a produktem, zabezpieczając produkt przed przesuwaniem się i wpływem uderzeń.

Inne rodzaje akcesoriów

Omawiane wypełnienia są wytwarzane z tego samego tworzywa co opakowania. Na rynku dostępna jest jednak również cała gama innych akcesoriów, wytwarzanych między innymi z tworzyw sztucznych. Do tej kategorii zaliczamy między innymi plastikowe uchwyty, których używa się między innymi w opakowaniach sprzętu elektronicznego – umożliwiają one łatwe i wygodne przenoszenie opakowania wraz z zawartością. Niektóre opakowania zaopatrzone są również z specjalne zamknięcia na magnes lub rzepy, które pozwalają skuteczniej zabezpieczyć zawartość. Bardzo powszechnym dodatkiem do opakowań kartonowych są również wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego okienka, pozwalające zobaczyć zawartość pudełka bez otwierania go.