14 września 2017

Kategoria:
Inne

Agregat na imprezę plenerową – jaki wybrać?

Trudno obecnie wyobrazić sobie udaną imprezę plenerową bez odpowiedniego nagłośnienia i oświetlenia. Zapewniające je urządzenia, by działać, potrzebują energii elektrycznej, często jednak znajdują się zbyt daleko od sieci przesyłowej. Rozwiązaniem tego problemu są agregaty prądotwórcze, których właściwy dobór gwarantuje powodzenie całego przedsięwzięcia.

Niezależny generator prądu przydaje się również w sytuacjach, kiedy do wykorzystywanych podczas plenerowych imprez urządzeń poprowadzone są (nieporęczne skądinąd) przedłużacze łączące te urządzenia z siecią elektryczną.

W przypadku ewentualnej awarii i spowodowanej nią przerwy w dostawie prądu całe wydarzenie od strony technicznej wciąż będzie w stanie przebiegać bez zakłóceń – mówi fachowiec ze Śląskiej Agencji Koncertowej.

Jedno- czy trójfazowy?

To, czy agregat ma pełnić funkcję tylko pomocniczą, czy też ma wytwarzać potrzebną na danej imprezie energię w całości, jest jednym z czynników warunkujących dobór odpowiedniego urządzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o ile agregat służący jako źródło awaryjnego zasilania w domu jednorodzinnym może być urządzeniem jednofazowym, o tyle koncerty plenerowe i inne tego rodzaju wydarzenia wymagają raczej użycia agregatu trójfazowego.

Jak dobrać moc?

Inne cechy dobrego agregatu na imprezę plenerową to obecność stabilizatora napięcia oraz przystosowanie do działania z odbiornikami i sprzętem estradowym. Kluczowym pytaniem, które należy sobie postawić, chcąc zakupić lub wypożyczyć właściwe urządzenie, jest to, jakiej mocy wymaga zasilenie wszystkich potrzebnych nam podczas danego wydarzenia urządzeń.

Zwróćmy przy tym uwagę, że w przypadku agregatów zazwyczaj podaje się ich moc nie czynną, ale bierną, wyrażaną w kilowoltoamperach (kVA). Jedna taka jednostka odpowiada 0,8 kW mocy, którą możemy dzięki takiemu generatorowi wykorzystać. Istotne jest jednak, że urządzenie może działać z podaną dla niego mocą maksymalną maksymalnie przez godzinę raz na pół doby. Jeśli wymagamy dłuższej pracy agregatu, musimy uwzględnić, że możliwe jest to przy obciążeniu 70-80 proc. najwyższej osiąganej przez dane urządzenie wartości.

I tak w przypadku niedużych imprez firmowych stosuje się agregaty o mocy 30 kVA, podczas gdy na średnich rozmiarów festynie potrzeba będzie maszyny o mocy 60-80 kVA, która zniesie obciążenie na poziomie 15-40 KW. Na koncertach i innych dużych imprezach obciążenie to potrafi wynosić od 50 do 120 KW, a więc pożądana moc agregatu to 130-200 kVA.

O czym jeszcze warto wiedzieć

Są to oczywiście tylko przybliżone wartości, a zakup lub wynajem tego rodzaju sprzętu warto każdorazowo omówić z dystrybuującą agregaty prądotwórcze firmą, która dobierze też do nich właściwe okablowanie o wymaganej długości i potrzebnej liczbie gniazd, jeśli odbiorników prądu ma być więcej niż jeden. Pamiętajmy, że właściwie dobrany, wysokiej jakości generator to nie tylko gwarancja udanej realizacji przedsięwzięcia, jakim jest organizacja imprezy plenerowej, ale też zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom, którzy mogliby mieć styczność ze sprzętem elektrycznym.