9 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Adaptery PoE. Działanie i możliwości

W dzisiejszym świecie ogromne znaczenie ma przesyłanie danych i energii elektrycznej. Musi odbywać się to w sposób, który gwarantuje jak najlepszą jakość takiego transferu. W tym celu wykorzystuje się technologię PoE oraz niezbędne do jej wdrożenia urządzenia. Dzięki nim można stworzyć sieć, której instalacja nie generuje dużych kosztów, a jednocześnie jest łatwa w obsłudze.

Technologia PoE – co to takiego?

PoE to skrót od nazwy Power over Ethernet. Jest to rodzaj funkcji sieciowej. Określa się ją przez dwa standardy – IEEE 802.3af i 802.3at. Technologia PoE wykorzystuje kable Ethernet. Są one odpowiedzialne za transmisję danych, jednak ich wyjątkowość polega też na tym, że służą do zasilania urządzeń sieciowych.

Urządzenie, które jest zasilane poprzez zastosowanie takiego rozwiązania, określa się jako PD, natomiast komponent zasilający, wysyłający energię, to PDE. Z funkcją sieciową PoE mogą zatem współpracować urządzenia zasilające, zasilane, jak także takie, które pełnią te dwa zadania jednocześnie.

Jak nietrudno się domyślić wybór PoE ma niemałe korzyści dla użytkowników. Po pierwsze jest on rozwiązaniem ekonomicznym. Wystarczy mieć tylko jeden kabel, który przesyła w tym samym czasie dane oraz energię elektryczną. Bardzo ułatwia to też podłączanie urządzeń sieciowych. Nie trzeba przeciągać do nich wielu kabli.

PoE jest również dobrym rozwiązaniem dla miejsc, w których nie może zostać zamontowane źródło zasilania lub nie ma miejsca na dużą ilość okablowania.

Adaptery PoE – czym są te urządzenia?

Adaptery PoE to elementy sieciowe, które umożliwiają jednoczesne przesyłanie zasilania oraz danych. Energia oraz dane są wysyłane do współpracujących z nimi urządzeń sieciowych. To zazwyczaj uniwersalne modele, które sprawdzają się w przypadku połączenia z różnymi sprzętami. Mogą pracować razem z routerami, kamerami IP oraz PTZ czy z punktami dostępowymi. Wystarczy, że takie urządzenia działają w ramach środowiska sieciowego, które obsługuje technologie PoE i PoE+.

Adaptery PoE są zasilane energią z gniazdka elektrycznego. Natomiast nośnik danych, którym jest transportowane zasilanie i są transmitowane dane, jest przewód ethernetowy. Produkty tego typu ma w swojej ofercie m.in. sklep WISP.PL.

Urządzenia takie mają niewielkie rozmiary i łatwo je podłączyć do wielu rodzajów sprzętu sieciowego. Dlatego są tak chętnie używane w dużych budynkach, gdzie potrzeba efektywnego przesyłania danych oraz zasilania. Adaptery PoE świetnie sprawdzają się w domach, ale są nieocenione w obiektach biurowych.