czyszczenie broni
24 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

7 najważniejszych zasad konserwacji i czyszczenia broni

Strzelanie to ogromna przyjemność nie tylko dla wielkich fanów strzelectwa. Wielu nowicjuszy po wyjściu ze strzelnicy odczuwa nieustającą ochotę, aby wciąż tam powracać. Ci, którzy najbardziej złapią bakcyla, zazwyczaj decydują się na zakup repliki bądź broni i zabawa zaczyna się na dobre. Niezależnie jednak od tego, którą drogą dany delikwent się uda – strzelanie do tarczy, a może manewry z ASG – po wystrzelaniu wszystkich kulek i dotarciu do domu będzie musiał zająć się żmudnym czyszczeniem i konserwacją broni. Tego procesu nie można bowiem zaniedbać – jest niezbędny do zachowania broni w należytej kondycji. Jeśli zatem nie chcesz za chwilę wyrzucić do kosza swojej ukochanej repliki, broni ostrej lub czarnoprochowej, zapoznaj się z siedmioma najważniejszymi zasadami jej konserwacji i czyszczenia.

  1. Czyść broń regularnie – to najważniejsza zasada, której złamanie skutkuje nie tylko koniecznością poświęcenia długiego czasu na doprowadzenie zaniedbanej broni do należytego stanu, ale także poważnym uszkodzeniem jej mechanizmów. Czynności pielęgnacyjnych dokonuj zatem zawsze po powrocie z manewrów lub strzelnicy, a przed każdym kolejnym wyjściem jeszcze raz dokładnie sprawdź jej stan. Pamiętaj, że proch, nagar, tombak i wszelkie inne pozostałości niekorzystnie oddziałują na mechanizmy broni. Zadbaj zatem o dokładne usunięcie śladów ich ingerencji i resztek.
  2. Co jakiś czas zaplanuj gruntowną pielęgnację – w zależności od tego, jak często używasz swojej broni lub repliki, zaplanuj cykliczne gruntowne czyszczenie i konserwowanie każdej części i wszystkich mechanizmów. Udaj się w tym celu do rusznikarza, który podpowie jak często powinieneś dokonywać dogłębnej pielęgnacji i fachowo ją wykona.
  3. Skup się na lufie – to właśnie ona wymaga największej uwagi podczas pielęgnacji całej broni bądź repliki, ponieważ zawsze jest najbardziej zabrudzona. Lufę czyść od wlotu komory nabojowej do wylotu. Używaj do tego specjalistycznych olei, szczotki mosiężnej i przecieraka. Koniecznie zadbaj o dokładne jej doczyszczenie.
  4. Unikaj stosowania uniwersalnych środków do wszystkiego – tylko przy pomocy preparatów o specjalistycznym przeznaczeniu jesteś w stanie najefektywniej doczyścić swoją broń. Pamiętaj, że każda Twoja decyzja finalnie przekłada się na wydłużenie bądź skrócenie żywotności Twojego sprzętu. Korzystniej jest zatem zainwestować w wiele środków pielęgnujących, które pozytywnie wpłyną nie tylko na samą broń, ale także na proces jej czyszczenia i konserwacji, nieco go usprawniając.
  5. Wybieraj środki czyszczące i konserwujące jednego producenta – staraj się nie miksować produktów pielęgnujących broń. Wymieszanie wszelkich smarów, odtłuszczaczy i innych preparatów różnych wytwórców może spowodować, że któryś z nich wejdzie w niepożądaną reakcję z pozostałymi, np. krystalizując się. Działanie kryształków może natomiast nieznacznie uszkodzić Twoją broń lub replikę. Stawiaj na kompletne zestawy do pielęgnacji, pochodzące od wybranego producenta.
  6. Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria – szczoteczki z mosiężnym włosem i bawełniane, filcowe przecieraki, szczotki do czyszczenia magazynków, a w razie konieczności nawet, zawsze praktycznie i nieocenione, wykałaczki i szczoteczka do zębów to przedmioty, w które zdecydowanie musisz zaopatrzyć się, aby odpowiednio wyczyścić swoją broń.
  7. Używaj wyłącznie preparatów pochodzących od najlepszych producentów – nie ryzykuj i kupuj zestawy preparatów do czyszczenia i pielęgnacji broni wyłącznie renomowanych producentów. Oleje i smary do broni, odtłuszczacze, silikony do uszczelek, olejki silikonowe, a także wszelkie inne komponenty przybornika do czyszczenia replik, broni ostrej i czarnoprochowej pochodzące z zaufanego źródła będą miały ogromny wpływ na stan Twoich „zabawek” oraz zadbają o profesjonalną ich pielęgnację.

Jeśli nie wiesz jakie preparaty do czyszczenia i konserwacji broni kupić, a zajmujesz się tym od niedawna, warto zacząć od naszych rodzimych producentów, gdzie wciąż relacja doskonałej jakości i ceny są na wysokim poziomie. Jedną z czołowych marek jest ProTechGuns.

Bezpieczeństwo podczas czyszczenia broni

Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze, a zwłaszcza podczas czyszczenia broni. Przed rozpoczęciem pielęgnacji zadbaj więc o wybranie dogodnego miejsca, gdzie nikt nie będzie narażony na żadne niepożądane podczas konserwacji akcje. Zacznij od wyjęcia oraz opróżnienia magazynku i usunięcia baterii, co stanowi oczywiście czynność opcjonalną. Czyszczenie broni wykonuj w jednorazowych rękawiczkach np. o przeznaczeniu spożywczym i z nitrylu, co pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie Twoich dłoni przed szkodliwymi substancjami. Pamiętaj, aby zawsze dowiedzieć się jak najwięcej na temat użytkowania, smarowania i pielęgnowania Twojego modelu broni bądź repliki. Nie narażaj siebie, ani nikogo innego na niebezpieczeństwo, wynikające z Twoich zaniedbań.

Czyszczenie i konserwowanie broni to żmudny proces, który najwięcej satysfakcji przynosi dopiero wtedy, kiedy zaczynasz dostrzegać jego rezultaty. Broń utrzymana w nienagannym stanie to również Twoja wizytówka, dbaj zatem nie tylko o swój sprzęt, ale też o własny profesjonalny wizerunek.