12 kwietnia 2017

Kategoria:
Inne

5 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych

O wadze nauki języków obcych nie da się nie wiedzieć – mówi się o tym wszędzie. Perswadują nam to rodzice i nauczyciele, cegiełkę dokładają media i, oczywiście, szkoły językowe. Wystarczy zajrzeć do ofert pracy, aby zobaczyć, jak bardzo kompetencje językowe są ważne, jeżeli chcemy zawalczyć o dobre zatrudnienie. Oto pięć powodów, dla których warto uczyć się języków.

Powód 1. Nowe horyzonty komunikacji

Powód najważniejszy – porozumiewanie się! Dzięki znajomości języka innego niż ojczysty możemy nie tylko rozmawiać z ludźmi z innych krajów, ale też korzystać z ich dorobku naukowego i kulturowego. Znając np. język chiński, możesz zarówno swobodnie rozmawiać, jak i oglądać chińskie seriale, czytać prace naukowe tworzone przez chińskich badaczy, korzystać z zasobów tworzonych przez internautów z Chin… Nagle otwiera się morze możliwości!

Powód 2. Poznawanie kultury

Język jest kluczem do zrozumienia kultury i jednym z jej przejawów. Każda kultura zostawia trwałe piętno na języku w postaci przysłów, powiedzeń i idiomów. Każdy język ma swoje normy grzeczności, które stanowią spójną całość z całą gamą gestów i specyficzną dla danego regionu świata mową ciała. Znając język, możesz zanurzyć się w dziełach danego kraju – czytać je i oglądać w oryginale, a także poprawnie odczytywać konteksty niezrozumiałe dla osób, które muszą korzystać z tłumaczeń.

Powód 3. Nowe perspektywy zawodowe

Znajomość przynajmniej jednego obcego języka nie jest już atutem, a normą. Im lepiej znasz język i im więcej się ich uczysz, tym lepiej wyglądasz o oczach potencjalnego pracodawcy. Kolejne firmy otwierają się na współpracę międzynarodową, dostrzegając potencjał tkwiący w globalnym rynku. Nie prześpij zmian!

Powód 4. Pewność siebie

Wyobraź sobie – wyjeżdżasz do wymarzonej Hiszpanii. Uczyłeś się hiszpańskiego, więc po prostu… dobrze się bawisz. Wchodzisz do sklepu i mówisz, czego chcesz. Nie musisz być jednym z tych zagubionych turystów, którzy w każdym kraju posługują się wymyślonym na potrzeby chwili językiem migowym. W klubie masz możliwość zauroczenia egzotycznej piękności lub przystojnego Hiszpana. W barze możesz wymienić się doświadczeniami ze stałym bywalcem. Podróże to nie tylko zwiedzanie!

Powód 5. Usprawnianie mózgu

Mózg to taka dziwna maszyna, która sama się napędza. Im więcej się uczysz, tym więcej jesteś w stanie przyswoić. Nauka języków sprawia, że ćwiczysz pamięć, rozwijasz słownictwo nie tylko w obcym języku, ale też własnym, tworzysz nowe połączenia neuronowe, dyscyplinujesz pamięć, trenujesz skupienie, a jednocześnie rozbudzasz kreatywność. To zaowocuje na każdym polu!

Jeżeli czujesz się zachęcony do nauki języków, zapisz się do szkoły językowej: www.stm.edu.pl.