9 lutego 2020

Kategoria:
Inne

3 cechy dobrego notariusza

Notariusz to osoba, do której musimy posiadać zaufanie, ponieważ jest to urzędnik publiczny. Wizyta u notariusza będzie niezbędna podczas podpisywania umów prawnych oraz handlowych, majątkowych, czy też aktów notarialnych. Jest to bardzo wymagający oraz odpowiedzialny zawód. Ze względu na powagę wykonywanych funkcji, dobry notariusz powinien posiadać kilka niezbędnych cech. Jakich?

Uczciwość i etyka zawodowa

Jako, że notariusz to osoba, której powierzamy ważne dla nas dokumenty, powinien on odznaczać się uczciwością. Jest to zawód, którego przesłanką jest pomoc prawna innym osobom. Dlatego jak mówią specjaliści z Kancelarii Notarialnej w Toruniu:

Notariusz powinien przede wszystkim przestrzegać zasad etyki zawodowej. Co więcej, w swojej codziennej pracy powinien on kierować się tylko i wyłącznie interesem klienta.

Dobry notariusz zapewni klientowi pełne wsparcie i pomoc we wszelkich niezbędnych formalnościach notarialnych. 

Doświadczenie i wiedza

Oczywiście, im osoba pracująca jako notariusz posiada dłuższy staż pracy, tym jego doświadczenie będzie większe. Dlatego też notariusz powinien posiadać rozległą wiedzę z zakresu prawa notarialnego, a co więcej- powinien stale tę wiedzę uaktualniać oraz dbać o znajomość najnowszych przepisów prawnych. Duża liczba odbytych stażów oraz szkoleń będzie potwierdzać te umiejętności. Co więcej, dobry notariusz będzie starał się w jak najbardziej prosty i zrozumiały dla klienta sposób wytłumaczyć sposób postępowania oraz obowiązujące prawo w zakresie konkretnej sprawy notarialnej. Dodatkowo, dobry notariusz będzie się cechować dyskrecją. Jest to o tyle ważne, że przychodzimy do specjalisty po różne czynności notarialne: sprawy majątkowe, sporządzanie i uwierzytelnienie aktów, sprawy małżeńskie, czy umowy handlowe. Wiedza i informacje, które pozyska notariusz podczas obsługi klienta, muszą pozostać zachowane w całkowitej tajemnicy.

Dobra organizacja pracy 

Notariusz bardzo często pracuje pod presją czasu, dlatego tak ważna w jego pracy jest dobra organizacja. Ze względu na odpowiedzialność, jaka spoczywa na notariuszu, ład i porządek oraz umiejętność szybkiej koncentracji i skupienia to umiejętności niezbędne. Dodatkowo notariusz musi odznaczać się cierpliwością, odpornością na stres, czy też nieangażowaniem się emocjonalnie w sprawy klientów. Te cechy będą bardzo pomocne podczas pracy nad wymagającymi czasu sprawami. Zawód notariusza wbrew pozorom jest bardzo wymagający, dlatego warto wybierać tych specjalistów, którzy posiadają powyżej przedstawione cechy.