Zastosowanie komor mroznych w przemysle spozywczym
3 marca 2022

Kategoria:
Gastronomia

Zastosowanie komór mroźnych w przemyśle spożywczym

W celu zabezpieczenia żywności, która łatwo może się zepsuć, stosuje się komory mroźne. Ułatwiają one swobodny transport takich produktów spożywczych, a także ich bezpieczne przechowywanie. Są bardzo popularne i wykorzystywane na skalę światową. Dzięki nim możliwe jest znaczne wydłużenie terminu przydatności jedzenia do spożycia. Szacuje się, że towary znajdujące się w takich komorach mroźnych, mogą się tam znajdować nawet kilka miesięcy lub lat.

 

Czym są komory mroźne?

 

Komora mroźna jest to specjalne przystosowane urządzenie, w którym przechowuje się produkty spożywcze w specjalnej atmosferze ochronnej. Jej działanie opiera się na utrzymywaniu ujemnej temperatury o określonej wartości Powoduje to, że spowalnia się proces rozwoju mikroorganizmów, co wpływa na wydłużenie terminu przydatności towaru spożywczego do spożycia.

Takie komory mroźne są bardzo popularne i wykorzystywane globalnie. Praktycznie każdy sklep spożywczy jest zaopatrzony w ten rodzaj urządzenia. Przechowuje się w nich żywność, która w innych okolicznościach szybko by się zepsuła. Dodatkowo z takich komór korzystają między innymi rzeźnie przechowujące surowe mięso przed jego obróbką.

 

Jakie jest zastosowanie komór mroźnych?

 

Komory mroźne spowodowały, że branża spożywcza bardzo mocno się rozwinęła. Wiele sklepów montuje je, aby na bieżąco oferować swoim klientom między innymi wypieki piekarskie lub świeże surowe mięso.

Zastosowanie komór mroźnych pozwala więc na zachowanie wielu produktów spożywczych w stanie świeżości. Nie zmienia się zawartość witamin, smak, a nawet kolor. Po zakupie takiego towaru klient sam może zadecydować, co z nim zrobić. Możliwe jest jego rozmrożenie i spożycie lub dalsze przechowywanie we własnym zamrażalniku.

 

Skąd wziąć komory mroźne?

 

Komory mroźne można zamówić bezpośrednio u ich producenta w wyznaczonych przez niego rozmiarach. Jednak możliwe jest także wykonanie ich w określonych parametrach, dzięki czemu łatwiej będzie je zamontować na przykład w pomieszczeniu o niewielkich rozmiarach. Do poprawnego działania kluczowe jest regularne wykonywanie serwisów technicznych. Zdecydowanie wpłynie to na żywotność takiej komory oraz jej sprawność techniczną. Taką usługę może wykonać między innymi firma Technika i Przemysł.

Serwis polega na sprawdzeniu szczelności uszczelek przy drzwiach, ewentualne uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz sprawdzenie poprawności działania wszystkich części mechanicznych. Dodatkowo może zaistnieć potrzeba dokręcenia rączki drzwiczek lub innych elementów.