Kartusz gazowy
16 lutego 2021

Kategoria:
Gastronomia

Z czego wynika rosnąca popularność kartuszy gazowych?

W długiej podróży, daleko od domu i wyposażonej kuchni, możliwość zrobienia kawy lub herbaty oraz przygotowania ciepłego posiłku jest niezwykle ważna. Na szczęście istnieją kuchenki turystyczne, które możemy zabrać ze sobą wszędzie i w prosty, szybki sposób zagotować wodę bądź podgrzać coś do zjedzenia. By jednak kuchenka działała, niezbędne jest paliwo w postaci gazu nabitego w kartusz. Nic więc dziwnego, że kartusze zyskują na popularności.

Co to jest kartusz gazowy?

Kartusz gazowy, zwany również kartridżem lub nabojem, to metalowy pojemnik zawierający sprężony gaz LPG. Kartusze występują w kilku podstawowych rodzajach:

  • gwintowane – z automatycznym zaworem, które można wielokrotnie przykręcać i odkręcać do kuchenki, bezpieczne w transporcie;
  • przebijane – można je rozłączyć z palnikiem dopiero po zużyciu całego gazu, nieporęczne w podróży;
  • z systemem easy click – rozwiązanie porównywalne do zaworu;
  • DIY – pionowe butelki z cienkim czubkiem, ciężkie i niepraktyczne w drodze.

Kartusze gazowe produkuje się w różnych pojemnościach, by każdy mógł wybrać odpowiednią dla siebie wielkość. Małe i lekkie naboje sprawdzą się na pieszych wędrówkach, te większe, starczające na dłużej, docenią zawodowi kierowcy i właściciele kamperów.

Zastosowania i zalety nabojów gazowych

Kartusze gazowe są przeznaczone do kuchenek i palników turystycznych, grillów gazowych i lamp turystycznych, pozwalając znacznie zwiększyć komfort dłuższych podróży. Korzystają z nich zarówno turyści nocujący w namiotach lub przyczepach kempingowych, żeglarze, jak i kierowcy samochodów ciężarowych wyruszający w wielodniowe trasy i nocujący w swoich pojazdach.

Do zalet kartridży gazowych należy bezpieczeństwo użytkowania, wydajność, łatwość obsługi i uniwersalność zastosowania. Najbardziej cenione są kartusze z automatycznym, samozamykającym się zaworem, ułatwiającym podłączanie oraz umożliwiającym wielokrotne użytkowanie – tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Artis zajmującej się sprzedażą kartuszy gazowych.

Warto wiedzieć, że większość nabojów gazowych pasuje do sprzętów różnych firm, bez obaw można więc zestawiać ze sobą produkty innych marek. Wyjątek stanowią kuchenki na kartusze przebijane, które mają specjalną obudowę. Jeśli zamierzamy używać kartuszy różnego rodzaju, dobrze jest zawczasu zaopatrzyć się w przejściówkę, która pozwala na użycie zarówno nabojów z zaworem, jak i systemem easy click.

Gdzie kupić kartusze gazowe?

Naboje gazowe stały się tak popularne, że bez problemu uzupełnimy ich zapas, będąc już w podróży. Można się w nie zaopatrzyć w sklepach turystycznych, na stacjach benzynowych oraz online. To ostatnie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić, więc jeśli mamy możliwość i miejsce, by zabrać w drogę więcej kartuszy, warto z niego skorzystać.