pakowane mięso
25 maja 2021

Kategoria:
Gastronomia

Właściwości osłonek barierowych na żywność

Osłonki barierowe to rodzaj opakowań bezpośrednich, które stosowane są w procesie technologicznym wytwarzania przetworów mięsnych. Osłonki barierowe na żywność zróżnicowane są ze względu na pochodzenie. Biorąc pod uwagę powyższe, wyróżnia się dwie grupy, a mianowicie produkty naturalne i sztuczne. Podkreślić należy fakt, że są to opakowania stosowane w każdej z czterech grup technologicznych wędlin, które wskazane są w normach prawnych.

Kilka słów o osłonkach barierowych na żywność

Osłonki barierowe na żywność mogą być naturalne lub sztuczne. W pierwszym przypadku do wytwarzania komponentów używa się fragmentów ciała zwierząt rzeźnych. Osłonki sztuczne natomiast produkowane są przemysłowo. Osłonka jest strukturą, która nadaje wędlinie smak, wygląd, konsystencję.

Jak dodaje nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Supravis, która zajmuje się produkcją różnego rodzaju barierowych i wysokobarierowych opakowań:  Bardzo ważną zaletą osłonek barierowych na żywność jest też to, że mają one również na trwałość produktu i chroni go przed aktywnością czynników zewnętrznych. Właściwa osłonka pozwala na zminimalizowanie szkodliwego działania określonych czynników zewnętrznych na produkt żywnościowy.

Sztuczne osłonki barierowe na żywność

Sztuczne osłonki na żywność wytwarzane są zarówno z elementów naturalnych, takich jak celuloza, jak i syntetycznych. Kontakt z żywnością mogą mieć pergamin, utwardzone białko zwierzęce, tkaniny zawierające warstwę białkową, poliamid, poliester i wiele innych. Wszystkie te rodzaje osłonek znakomicie się sprawdzają jako opakowania w branży mięsnej.

Zalety osłonek barierowych na żywność

Osłonki barierowe na żywność przyczyniają się do nieprzepuszczania tłuszczów, wilgoci, aromatów, a także gazów. Elementy te przystosowane są do sterylizacji. Zastosowanie tych opakowań zabezpiecza żywność przed drobnoustrojami, a także przed aktywnością światła. Wskazane struktury są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Osłonki barierowe są przystosowane do nanoszenia na nie różnych nadruków.