smakosze wina
16 czerwca 2016

Kategoria:
Gastronomia

Wino – napój wyłącznie dla smakoszy?

Białe, czerwone, różowe, wytrawne, słodkie, musujące. Oferty win są obecnie tak szerokie, że często trudno jest zdecydować się na konkretny trunek. Przy zakupie można kierować się różnymi kryteriami, takimi jak: barwa, moc, sposób konsumpcji lub surowiec. W większości sklepów sprzedawcy również nie są w stanie doradzić klientom, jaką markę powinni wybrać. Co innego znawcy win, czyli sommelierzy – istni smakosze, którzy o tym napoju wiedzą wszystko.

Początki produkcji wina

Największy wkład w rozwój winiarstwa mieli Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Dzięki podbojom i ekspansjom wino rozprzestrzeniło się w krótkim okresie na wiele państw europejskich, a także zawitało do Ameryki Północnej oraz Australii. W Rzymie napój ten był synonimem luksusu i bogactwa, miarą hierarchii społecznej. W Grecji rodzaj wina mówił o człowieku, który go spożywał. Bardziej ceniono tam wina szlachetne i starsze niż pospolite i młode. Warto zauważyć, że picie nierozcieńczonego wina było dla Greków oznaką barbarzyństwa. Mógł się zdecydować na to jedynie Dionizos – bóg wina, który był napiętnowany obłędem.

Warto zgłębiać wiedzę o winie

Kulinaria etykieta picia wina przez wiele lat była rozpowszechniana przez winiarzy – to oni wiedzieli, jaki rodzaj wina dobrać do konkretnej potrawy, jak delektować się smakiem i zapachem, jakie kieliszki stosować w danej sytuacji, ogólnie – co wypada, a co nie. W miarę upływu czasu, kiedy wino stało się produktem konsumpcyjnym, spożywanym nie tylko od święta, zaczęto odchodzić od sztywnego savoir vivre’u, a spożywanie wina uznawano po prostu za czystą przyjemność.

Jeżeli jednak spożywamy wino dosyć często, warto znać podstawowe zasady rządzące się światem winiarskim – zauważa ekspert z hurtowni wina Winnice.eu. W wielu miastach są przeprowadzane specjalne degustacje, podczas których można nauczyć się rozpoznawać smaki, zapachy, szczepy i kolory. Dzięki nowym informacjom na temat wina nie będziemy już bezwiednie rozglądać się po wysokich półkach w specjalistycznych sklepach czekając na podpowiedź ze strony sprzedawcy. Smakoszem wina może być każdy z nas, jeżeli tylko poświęcimy odpowiednią ilość czasu na zgłębienie tajemnic ciekawej sztuki, jaką jest winiarstwo.