ekspres-do-kawy
28 maja 2018

Kategoria:
Gastronomia

W jakie akcesoria warto wyposażyć ekspres do kawy?

Ekspresy do kawy już od dawna spotkać można nie tylko w kawiarniach i restauracjach, ale też w domach amatorów tego wyjątkowego napoju. Niezależnie od tego, jak wysokiej klasy sprzętem dysponujemy, aby uzyskać dzięki niemu najlepsze rezultaty w postaci pysznej, aromatycznej kawy, a także by wydłużyć żywotność samego urządzenia, koniecznie należy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych akcesoriów.

Wśród nich z całą pewnością powinny znaleźć się przede wszystkim filtry do wody, które zredukują jej twardość, a także wyeliminują ewentualne substancje szkodliwe, zachowując jednocześnie minerały funkcjonujące jako nośniki smaku. Ten ostatni stanie się lepszy, podczas gdy mechanizm zaparzający chroniony będzie (do pewnego stopnia) przed osadzaniem się kamienia.

Odkamienianie

Nawet jednak stosując filtry najwyższej jakości, co jakiś czas zmuszeni będziemy przeprowadzić odkamienianie naszego ekspresu, aby pracował sprawnie i bezawaryjnie. Służą do tego specjalistyczne płyny i tabletki. Najlepsze są te dwufazowe, które nie tylko dokładnie usuną kamień, ale też ograniczą jego pojawianie się i zapewnią ochronę antykorozyjną podczas dalszej eksploatacji. Tabletki takie w swojej ofercie ma np. sklep BiCafe.

Czyszczenie

Odkamienianie to jedno – ekspres należy poddawać ponadto regularnemu czyszczeniu. Do tego również można użyć specjalnych, łatwych w stosowaniu tabletek, które skutecznie rozpuszczą tworzące osad olejki kawowe, a w dodatku zabezpieczą wewnętrzne elementy maszyny. Osobno wspomnieć trzeba też o preparatach czyszczących system spieniania mleka. Aby zachować pełnię higieny w tym zakresie, nie wystarczy bowiem zwykłe przeczyszczanie dysz gorącą parą po każdym przygotowaniu kawy mlecznej. Nie chodzi zresztą tylko o samą higienę. Pamiętajmy wszak, że nawet minimalne ilości psujących się resztek mleka mogą zrujnować smak i zapach naszego ulubionego napoju!

Akcesoria do napojów mlecznych

Skoro zaś już o mleku mowa: zaopatrzyć się też możemy w różnego rodzaju pojemniki nań przeznaczone (w tym chłodziarki), które można przechowywać w lodówce, a także myć w zmywarce. Istnieją również modele które poinformują nas o konieczności uzupełnienia poziomu mleka, tak by możliwe było przygotowanie kolejnego latte czy macchiato. Do tego wymienić trzeba jeszcze wymienne przewody i spieniacze oraz oczywiście cały szereg akcesoriów takich jak długie łyżeczki, szklanki i filiżanki, w których zabielane na sto sposobów kawy (jak i te całkiem czarne) zaprezentują się najlepiej.

Wyrafinowanie i nowoczesność

Na koniec warto wspomnieć o możliwościach, z których z pewnością skorzystają najbardziej zaawansowani kawofile. Mowa chociażby o podgrzewaczach do filiżanek (chroniących jednocześnie przed kurzem), ale też o nowoczesnych technologiach, takich jak aplikacje na tablety i smartfony, dzięki którym skomponujemy własne kawowe menu i zaprogramujemy według niego ekspres wyposażony w funkcję Bluetooth.