11 kwietnia 2017

Kategoria:
Gastronomia

W jaki sposób wykorzystać mięso wołowe? Praktyczne porady

Mięso wołowe stanowi coraz większą konkurencję dla szerzej rozpowszechnionej wieprzowiny i drobiu. Poszczególne elementy tuszy wołowej cechują się sporą przydatnością kulinarną i są w stanie sprostać gustom najwybredniejszych smakoszy.

Pieczone, smażone

Tusza wołowa dzieli się na kilkanaście części, a każda z nich może być wykorzystana na inne sposoby. Za najwartościowsze uchodzi mięso położone wzdłuż grzbietu wołu oraz w jego tylnej części. Chodzi m.in. o polędwicę, rostbef, rumsztyk oraz udziec (wraz z ligawą).

Wymienione części są najczęściej stosowane do przyrządzania takich dań obiadowych jak steki, befsztyki czy zrazy. Z przedniej części, do smażenia i pieczenia nadaje się też antrykot oraz łopatka – objaśnia ekspert Zakładu Uboju Bydła Rzeźnego „Cezan” z Raciąża.

Gotowane, duszone i mielone

Inne części wołu również nadają się do przyrządzania smacznych potraw. Wywar na zupę uzyskamy m.in. z goleni (tylnej i przedniej), ogona, szpondera, szyi czy karkówki. Ta ostatnia, w małych kawałkach jest stosowana w gulaszach i potrawkach. Miłośnicy mięsa duszonego powinni zwrócić szczególną uwagę na mostek i łatę. Te części tuszy służą też przyrządzaniu potraw mielonych (podobnie jak wymienione wcześniej szponder, łopatka czy szyja). Zmielona sztuka mięsa wołowego świetnie nada się do smażenia, np. na hamburgery.

Od czego zależy przydatność danej sztuki mięsa?

Fragmenty tuszy różnią się strukturą – w tym stopniem otłuszczenia i zwłóknienia – co wynika z ogólnej budowy wołu. To dlatego poszczególne z nich są dedykowane określonym potrawom. Sporą rolę odgrywa świeżość wołowiny. Kawałek z młodej sztuki mięsa powinien posiadać klarowną, jasnoczerwoną barwę i jasnokremowy, jędrny tłuszcz. Mięso powinno być też lekko wilgotne, ładnie pachnieć i ,,sprężynować” pod naciskiem. Za najlepszą uchodzi wołowina pochodząca z renomowanej ubojni. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że została przygotowana w odpowiednich warunkach. Zakłady takie jak ,,Cezan” dbają o to, by oferowane mięso spełniało wszelkie wymogi Unii Europejskiej – było bezpieczne, a przede wszystkim bardzo smaczne.