hokery
22 stycznia 2016

Kategoria:
Gastronomia

Rodzaje hokerów barowych

Słowo „hoker” pochodzi z języka angielskiego i oznacza zwykły taboret. Hoker barowy to specjalistyczna nazwa dla wysokich krzeseł, które najczęściej można spotkać w barach i restauracjach, choć od czasów wprowadzenia mody na wysokie blaty i wysepki w kuchniach stanowią również wyposażenie wielu zwykłych domostw. Producenci mebli prześcigają się w dostarczeniu jak najciekawszych modeli hokerów, które są nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale stanowią również estetyczne uzupełnienie wystroju wnętrza.

Wysokość ma znaczenie

Najważniejszą cechą hokerów jest ich wysokość, która odróżnia je od zwykłych krzeseł. Jednak hoker hokerowi nierówny – na rynku można znaleźć je w najrozmaitszych rozmiarach. Dlatego przy wyborze hokerów do naszego lokalu należy wziąć pod uwagę wysokość lady barowej lub stołu. Różnica między blatem a siedziskiem powinna wynosić od 20 do 30 centymetrów – jeśli nasza lada ma wysokość 110 centymetrów, powinniśmy rozejrzeć się za hokerami o wysokości od 80 do 90 centymetrów. Warto również pilnować odpowiedniej odległości między pojedynczymi hokerami, aby ułatwić wchodzenie i schodzenie z nich. Zwykle odległość między nimi wynosi około 60 centrymetrów, licząc od osi siedziska.

Z podpórką czy bez?

Wszystkie hokery, niezależnie od ich wysokości, wyposażone są w poprzeczną podpórkę pod nogi, która znajduje się około 40 centymetrów od siedziska. Pozostałe udogodnienia zależą już tylko o modelu, który wybierzemy. Są to między innymi: obrotowe mocowanie siedziska, ułatwiające wchodzenie i schodzenia z hokera, regulacja wysokości siedziska, oparcie dla pleców, a nawet, choć rzadko spotykane, podpórki pod ręce. Cena, jaką zapłacimy za hokery jest do pewnego stopnia uzależniona od tego, ile takich elementów posiadają wybrane przez nas meble. Najprostsze modele są z reguły najtańsze.

Klasycznie czy nowocześnie?

Ostatnią rzeczą, ale nie mniej ważną rzeczą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze hokerów jest ich design. Na rynku znaleźć można modele wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu, tworzyw sztucznych, skórzane – i utrzymane w różnej kolorystyce. To, które z nich wybierzemy powinno być uzależnione od rodzaju wystroju naszego lokalu. Nowoczesne, wykonane z połyskującego tworzywa sztucznego hokery źle będą prezentować się wśród klasycznych, drewnianych mebli.

Szukasz mebli do restauracji, kawiarni lub baru? A może chcesz unowocześnić swoją kuchnię? Zajrzyj na stronę firmy Dominova, znajdziesz tutaj szeroki wybór hokerów i innych najwyższej jakości sprzętów i elementów wystroju wnętrz.