6 grudnia 2019

Kategoria:
Gastronomia

Popularne rodzaje makaronów

Makarony są używane w wielu kuchniach na całym świecie. Ich ojczyzną jest bez wątpienia Azja, skąd trafiły do Włoch, a z czasem stały się modne na całym kontynencie. Legenda głosi, że europejczycy zetknęli się z makaronem za sprawą słynnego kupca i podróżnika Marco Polo. Jednak w rzeczywistości makaron dotarł do Europy dzięki pośrednictwu arabskiemu na długo przed narodzinami Marco Polo. Makarony na dobre zagościły też w kuchni polskiej.

Tradycyjny polski makaron

Jednym z tradycyjnych makaronów, które są wykorzystywane w polskich kuchniach, są tradycyjne wstążki. Ten rodzaj makaronu łatwo przygotować również w warunkach domowych, cienko rozwałkowując ciasto przygotowane z mąki, wody i jajek. Duże placki ciasta tradycyjnie zwijano w rulon i krojono tak, by powstały dość cienkie wstążki. Tak przygotowany makaron suszono. Dziś zmieniły się wprawdzie nieco metody produkcji, jednak smak dziś przygotowywanego makaronu, który można dodać do niedzielnego rosołu, pozostał taki sam – mówi przedstawicielka producenta makaronów ANNA. Wspomnieniem dawnego sposobu przygotowywania makaronu pozostała jednak nazwa, czyli „krajanka” – dodaje.

Poza tradycyjnymi wstążkami bardzo popularne są również rurki, które odpowiadają włoskiemu penne i tak jak one znakomicie sprawdzają się jako dodatek do sosów. Chętnie kupowane są też kolanka, odpowiednik włoskiego chifferi. Dużą popularnością cieszą się również nitki, przypominające pochodzące z północnych Włoch capellini lub vermicelli. W naszej kuchni tradycyjnej nitki są używane zwykle jako makaron dodawany do zupy, zwłaszcza do rosołu. Capellini i vermicelli są zaś raczej podawane z sosami. Wiele osób decyduje się również na zakup świderków, czyli odpowiednika włoskiego fusilli. Świderki sprawdzają się nie tylko jako dodatek do sosów, ale również jako składnik zapiekanek, zup czy sałatek.

Produkcja makaronu

W produkcji tradycyjnie używanych w polskiej kuchni makaronów spotykamy się raczej z produktami wytwarzanymi na bazie mąki, wody i jajek. Jest to receptura identyczna z tą, jaką wykorzystywano przez lata do robienia makaronów domowej roboty. Zwykle możemy spotkać się z określeniami – makaron dwujajeczny, czterojajeczny czy sześciojajeczny. Podawana przez producenta liczba jajek to nic innego, jak wskazanie, ile jaj dodano do każdego kilograma mąki. Warto pamiętać o tym, że z liczbą użytych jaj wiąże się też kaloryczność produktu i ilość zawartego w nim cholesterolu.

Poza makaronami jajecznymi produkowane są również makarony, do których używa się wyłącznie mąki i wody.

Makarony są zwykle robione z mąki pszenicznej. Najlepsze gatunki są wytwarzane z semoliny, czyli mąki pozyskiwanej z pszenicy durum. Gatunek ten charakteryzuje się zawartością wielu witamin i minerałów. Makarony z semoliny mają bardziej intensywną barwę i nie ulegają łatwo rozgotowaniu, nawet w przypadku makaronów wielojajecznych. Ich cecha wyróżniającą jest też niższy indeks glikemiczny, co oznacza m.in. że po spożyciu posiłku dłużej utrzymuje się poczucie sytości, a posiłek nie powoduje gwałtownego skoku zawartości cukru we krwi.