24 lipca 2019

Kategoria:
Gastronomia

Pismaniye. Popularny deser kuchni tureckiej

Pismaniye jest to rodzaj lekkiego deseru o delikatnej formie, która rozpływa się w ustach.  Z wyglądu przypomina watę cukrową, natomiast w smaku jest podobne do chałwy. Najpopularniejsze jest pismaniye waniliowe, jednak można znaleźć także inne smaki, na przykład granat. Bardzo często dodaje się do niego orzechy pistacji, a także polewa się różnymi czekoladami.  

Z czego się składa deser pismaniye?

Pismaniye jest to wywodzący się z Turcji smakołyk, którego wygląd i tekstura przywodzą na myśl watę cukrową, jednak w smaku przypomina chałwę. Składa się on jednak z zupełnie innych składników. Powstaje z mąki pszennej, masła, cukru i wanilii. Czasem dodaje się do niego pistacje lub kakao. Tradycyjnie wykonuje się go ręcznie. Najpierw trzeba przygotować gorący syrop z cukru, wody i kwasku cytrynowego, a także na tłuszczu uprażyć mąkę pszenną. Następnie powstałe półprodukty należy połączyć i ugniatać aż do powstania konsystencji przypominającej watę. Powstałe pismaniye dzieli się na porcje.

Deser duży i mały jednocześnie

Choć pismaniye dla Europejczyków ze środka kontynentu może być nietypowe pod względem wyglądu, warto je spróbować. Deser ten przypomina wełnę, a do tego jest lekki jak puch. Rozerwany może zająć cały talerz, natomiast ubity będzie wielkości kasztana. Jego delikatne płatki rozpływają się w ustach. Pismaniye, ze względu na lekki chałwowy posmak, często nazywane jest w Polsce watą chałwową. Jednak w porównaniu do chałwy jest delikatniejsze i nie zawiera goryczy. Nie jest również tak tłuste i nie brudzi palców podczas jedzenia. Pismaniye nazywane jest też włosami anielskimi lub włosami sułtana.

Różne smaki pismaniye

Tureckie pismaniye występuje pod wieloma postaciami. Może być waniliowe i dodatkowo polane czekoladą lub polewą malinową. Pismaniye jest także o smaku bakalii. Deser ten można także nabyć w smaku granatu w polewie czekoladowej. Natomiast osoby szczególnie lubiące słodkości powinny skusić się na pismaniye polane białą czekoladą. Tego przysmaku kuchni tureckiej nie znajdziemy w popularnych sklepach. Nie trzeba jednak lecieć do Turcji, by go zjeść. Pismaniye można spróbować dzięki odpowiednio zaopatrzonym sklepom internetowym. Specjalista ze sklepu Dubai Food w Katowicach mówi:

Można zamówić klasyczne pismaniye o wybranym smaku, kilka zestawów w różnych smakach, albo jeden zestaw, na który składają się różne rodzaje pismaniye.