kuchnia azjatycka potrawy azjatyckie
20 marca 2021

Kategoria:
Gastronomia

Na czym polega fenomen kuchni azjatyckiej?

Azja to największy kontynent świata, dlatego też oferuje ona nie tylko wiele kultur, ale przede wszystkim rodzajów kuchni. Mimo tego, że w zależności od regionu, smaki różnią się od siebie, nie ulega wątpliwości, że wspólnym elementem kuchni azjatyckiej pozostaje świeżość i niezwykły smak. Potrawy azjatyckie najczęściej bazują na warzywach, rybach i mięsach z dodatkiem aromatycznych orientalnych przypraw, którym to właśnie zawdzięczana jest coraz większa popularność nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Sprawdź, czym się charakteryzuje i na czym polega fenomen kuchni azjatyckiej!

W czym tkwi sekret kuchni azjatyckiej?

Każdy region Azji to trochę inna odsłona potraw azjatyckich. Niemniej jednak w ich przygotowaniu podstawę stanowi prostota, a także wierność tradycji.

-Warzywa to nieodłączny składnik prawie wszystkich azjatyckich potraw.

– mówi przedstawiciel dumplingnoodle.pl, restauracji z chińskim jedzeniem w Warszawie.

– Zazwyczaj przyrządzane są one na parze lub smażone w woku, dzięki czemu krótka obróbka termiczna pozwala wyodrębnić ich naturalny i niepowtarzalny smak. W kuchni azjatyckiej dominują wyraziste i ostre przyprawy, takie jak chilli i imbir, które wspomagają trawienie, a także ułatwiają spalanie tłuszczu. Azjatyckie dania zazwyczaj zawierają dodatek mięsny, ale również mogą zawierać owoce morza i ryby, które stanowią pełnowartościowe źródło białka. Warto również wspomnieć o tym, że przygotowane dania są nie tylko pożywne, ale i lekkie, dzięki czemu nie pozostawiają uczucia ciężkości, jednocześnie oferując wyrazisty i egzotyczny smak.

Najpopularniejsze dania kuchni azjatyckiej

Smaki azjatyckiej kuchni nie bez powodu rozpowszechniają się na całym świecie. Obecnie coraz więcej osób chętnie próbuje nowych potraw, zwłaszcza chińskich smaków, które stają się coraz większym hitem również w Polsce. Niemniej jednak jeśli chcemy spróbować autentycznych potraw z Azji, warto zwrócić uwagę na składniki stosowane do przygotowania konkretnych dań, tak, abyśmy mieli pewność, że próbujemy tradycyjnej azjatyckiej kuchni.
Jakie zatem są najpopularniejsze dania azjatyckie? Sprawdźmy!

  • Pierożki chińskie – popularne są tak naprawdę w całych Chinach, dzięki czemu znaleźć je możemy niemal w każdej restauracji na świecie. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech chińskich pierożków jest ich niezwykły aromat, który wynika z odpowiednio dobranych i zdecydowanych w smaku orientalnych przypraw. Najczęściej pierożki gotowane są na parze, a dzięki temu, że ich ciasto jest bardzo cienkie i elastyczne, są lekkostrawne. Duże znaczenie mają również wyraziste sosy, najczęściej sos sojowy lub słodki z chilli, które dodatkowo uzupełniają smak azjatyckich pierożków. Zazwyczaj podawane są z farszem mięsnym, ale również bez problemu można znaleźć je bez dodatku mięsa lub z owocami morza.
  • Smażony makaron stir fried – stir fry to metoda polegająca na szybkim smażeniu potrawy w bardzo wysokiej temperaturze. Krótkie smażenie powoduje, że składniki ścinają się na zewnątrz, natomiast ich smak i aromat pozostaje wewnątrz. Najczęściej chiński makaron uzupełniony jest o dodatek warzyw, mięsa, jajka lub owoców morza.
  • Zupa miso – czyli jedna z najbardziej tradycyjnych japońskich potraw, która uważana jest przez wiele osób za bombę antyoksydantów. Zupa miso sporządzana jest na bazie bulionu z dodatkiem pasty sojowej miso i uzupełniona może być o tofu, a także grzyby, ziemniaki, wodorosty i inne japońskie dodatki. Wyróżnia się delikatnym i lekko słonym smakiem.
  • Spring rollsy – przez wiele osób nazywane również sajgonkami, jednak różnią się one od nich sposobem podania. Spring rollsy przygotowywane są z surowego papieru ryżowego, w który następnie zawija się składnik mięsny lub warzywny, a następnie smaży na oleju. Zazwyczaj spring rollsy w połączeniu z odpowiednio dobranymi sosami stanowią autentyczna azjatycką przekąskę.