Kasy fiskalne w branży gastronomicznej
23 grudnia 2021

Kategoria:
Gastronomia

Kasy fiskalne w branży gastronomicznej – co warto wiedzieć?

Szykują się rewolucyjne zmiany w kwestii korzystania z kas fiskalnych w branży gastronomicznej. Restauratorzy oraz inni przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi stacjonarne związane z wyżywieniem, muszą zmienić tradycyjne kasy fiskalne na kasy fiskalne online. Wyjaśniamy, jak przygotować się do tego zadania i czym różni się kasa fiskalna z elektroniczną kopią paragonu od kasy fiskalnej online.

Kasy fiskalne online – większa kontrola i funkcjonalność

Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu to doskonale znane urządzenia, które powszechnie stosowane są przez przedsiębiorców w celu rejestrowania sprzedaży. W przypadku niektórych branż ustawodawca wprowadził zmiany, które zaczęły obowiązywać już z dniem 1 stycznia 2020 roku. Dotyczyły one zastąpienia starszych typów kas fiskalnych kasami fiskalnymi online w przypadku warsztatów samochodowych, stacji paliw i usług wulkanizacyjnych. W 2020 roku obowiązek przejścia na kasę fiskalną online miał także dotyczyć m.in. branży gastronomicznej, jednak plany te pokrzyżowała pandemia. Odroczono więc niezbędne zmiany do dnia 1 stycznia 2021 roku.

Kasa fiskalna online to urządzenie o większej funkcjonalności, które umożliwia m.in. wydruk numeru NIP nabywcy na paragonie, przesyłanie danych bezpośrednio do CRK, a także emitowanie e-paragonów. Szeroki asortyment kas fiskalnych online znaleźć można np. w ofercie firmy TaniaKasa.

Kasy fiskalne w gastronomii – zmiany, które wejdą w życie niebawem

Niewiele czasu pozostało, aby przedsiębiorcy z branży gastronomicznej wymienili starą kasę fiskalną na kasę fiskalną online. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców, jednak są też wyjątki. Kasę fiskalną online muszą mieć przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi związane z wyżywieniem w sposób stacjonarny. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy świadczący sprzedaż niestacjonarną, czyli np. obwoźną. W grupie przedsiębiorców, którzy od 1 stycznia muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online, są też przedsiębiorcy świadczący usługi krótkoterminowego zakwaterowania oraz składy opału.