20 października 2019

Kategoria:
Gastronomia

Jakimi funkcjami dysponuje robot kuchenny?

Jeżeli lubicie samodzielnie przygotowywać potrawy w kuchni, na pewno korzystacie przy tym z robotów kuchennych. Jest to bowiem jedno z najbardziej przydatnych w kuchni urządzeń. Z jego pomocą bardzo łatwo możemy pokroić, poszatkować lub zetrzeć warzywa i owoce, ubić białko lub śmietanę czy wymieszać i wyrobić ciasto. W naszym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze funkcje robotów kuchennych oraz pomożemy w doborze takiego robota kuchennego, który będzie w stanie się najlepiej sprawdzić w Waszej kuchni.

W jakim zakresie roboty kuchenne są w stanie nam pomóc w kuchni?

Obecnie w sklepach z artykułami AGD znaleźć można bardzo dużo różnego rodzaju robotów kuchennych, w różnych przedziałach cenowych i z różnymi funkcjami. W podstawowym zakresie funkcji robotów kuchennych zawsze znajduje się cięcie i ścieranie owoców i warzyw, mieszanie i wyrabianie ciasta. Oprócz tego większość stosowanych obecnie robotów kuchennych posiada także dodatkowe nakładki do ubijania białek i śmietany.  

Nowocześniejsze, bardziej złożone urządzenia mają jednak jeszcze więcej funkcji. W niektórych na wyposażeniu podstawowym są także wyciskarki do cytrusów, które umożliwiają ich użytkownikom przygotowywanie w prosty sposób świeżego soku z pomarańczy czy grapefruitów. Niektóre modele posiadają także wbudowany blender, który pozwali nam robić zupy krem czy przygotowywać koktajle. Takie roboty kuchenne posiadają w wyposażeniu dzbanki z umieszczoną po bokach podziałką, która ułatwia dobieranie właściwych proporcji składników.

Roboty kuchenne, które mają największy zakres funkcji, mogą także posiadać dodatkowe przystawki do mielenia ziarna na mąkę, do obierania ziemniaków, do robienia lodów czy do napełniania kiełbas. Możliwości jest zatem bardzo dużo. Niektórzy producenci sprzętu AGD nie zapewniają jednak wszystkich tych możliwości w ramach podstawowego wyposażenia, tylko umożliwiają zakup dodatkowych końcówek czy przystawek.

Na co zwracać uwagę podczas wybierania robota kuchennego?

Podczas wybierania idealnego dla siebie robota kuchennego warto jest oczywiście najpierw sprawdzić, czy sprawdzany model posiada wszystkie niezbędne dla nas funkcje.

Jak dodaje nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego z RTV i AGD AFG Market: Istotną kwestią przy wyborze robota kuchennego jest to, czy wybrany model ma możliwość dokupowania do niego dodatkowych przystawek, które tę funkcjonalność jeszcze rozwiną. Nawet jeśli bowiem obecnie nie potrzebujemy jakiejś funkcjonalności, nie oznacza to, że nie będzie nam ona potrzebna w przyszłości. Na pewno też warto jest wybrać taki model robota, który posiada także wygodne pudełko do przechowywania wszystkich końcówek i przystawek. Może się to wydawać mało istotne, ale przy bardzo rozbudowanych urządzeniach może to być dla nas bardzo duże ułatwienie.

Jak więc widać, roboty kuchenne mogą być bardzo istotnym elementem wyposażenia kuchni. Moc możliwości, które oferują z pewnością znacznie nam ułatwi i przyspieszy przygotowywanie posiłków.