barista
9 stycznia 2022

Kategoria:
Gastronomia

Jak zostać baristą?

Barista to zawód, w którym sprawdzi się każdy miłośnik kawy. Warto jednak pamiętać, że sama pasja do spożywania tego napoju nie wystarczy. Baristą jest osoba, która potrafi rozróżnić i scharakteryzować odmienne rodzaje ziaren kawy. Umie nie tylko zaparzyć aromatyczny napój, ale też udekorować ją i podać w oryginalny sposób. Jak zostać profesjonalnym baristą?

Na czym polegają szkolenia dla baristów?

Podstawy odnośnie parzenia kawy i jej rodzajów można zdobyć, np. czytając blogi i oglądając filmy o tej tematyce. W przypadku osób, które poważnie myślą o karierze zawodowego baristy, zaleca się zdobywać i pogłębiać swoją wiedzę na profesjonalnych zgromadzeniach, jakimi są szkolenia baristyczne. Kraków organizuje wiele kursów tego typu, dzięki którym można czerpać cenną wiedzę od innych. Cenieni bariści przekazują również tajniki swojej pracy i zdradzają wiele ciekawostek oraz trików, których nie można nauczyć się z Internetu. Na tego typu szkoleniach można liczyć m.in. na zdobycie informacji na temat historii oraz gatunków kawy wraz ze sposobem ich mielenia, czy też opanowanie metod parzenia kawy za pomocą różnych urządzeń. Bariści zapoznają też kursantów ze sprzętem do robienia tego napoju, sposobami dekorowania kawy oraz przekażą wiedzę odnośnie obsługi Klienta.

Jak wyglądają szkolenia dla baristów?

Szkolenia dla baristów zazwyczaj przeprowadzane są w małych grupach w formie warsztatów. Pozwala to na przyswojenie oraz przećwiczenie niezbędnych w tym zawodzie umiejętności, np. mielenia kawy, parzenia jej w ekspresie, czy też spieniania mleka. Szkolenia dla baristów organizowane przez testera kawy Wojciecha Szymańskiego z Krakowa obejmują także część praktyczną związaną z nauką ozdabiania kaw. Przyszli bariści mogą wybrać spośród stopnia zaawansowania kursu. Dla amatorów szkolenia prowadzone są w cyklu 15 godzin i kończą się uzyskaniem certyfikatu.

Dlaczego warto skorzystać ze szkoleń baristycznych?

Przebycie specjalistycznego szkolenia baristycznego to niezbędny element, który pozwala stawiać pierwsze kroki w tym zawodzie. W trakcie kursu uczestnicy nie tylko poznają teorię, ale także praktykę parzenia najlepszej, aromatycznej kawy. Doświadczeni bariści przekazują również różne triki i porady odnośnie parzenia kawy oraz obsługi Klientów. Początkujący bariści muszą też pamiętać, że równie ważna jest znajomość różnych akcesoriów w formie tamperów, odbijaków do fusów i ubijaków do mleka. Właśnie dlatego warto korzystać z profesjonalnych szkoleń dla baristów, które prowadzą doświadczone osoby w tej dziedzinie.