zdrowe obiady dla przedszkoli catering
3 października 2021

Kategoria:
Gastronomia

Jak zaopatrywać przedszkola w zdrowe obiady? 

Zbilansowana dieta – zawierająca wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje organizm – odgrywa dużą rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Dzięki starannie dobranemu jadłospisowi każdy maluch ma energię do zabawy, nauki i ćwiczeń, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie firmy cateringowej, która zapewni dostawę zdrowych obiadów dla przedszkola.

Wszechobecne reklamy i „współczesne trendy spożywcze” sprawiają, że dzieci są nieustannie bombardowane przez niewłaściwe nawyki żywieniowe. Na imprezach rodzinnych i urodzinach przyjaciół podaje się m.in. chipsy, popcorn, chrupki albo słodkie napoje. Wśród najmłodszych szczególną popularnością cieszą się także różnorodne „fast foody”, które nie dostarczają im jakichkolwiek wartościowych składników odżywczych, dlatego warto zadbać, żeby oferowane posiłki nie tylko uzupełniały deficyty, ale i przewyższały alternatywę walorami smakowymi.

Wybór cateringu ze zdrowymi obiadami dla przedszkola 

Przy układaniu diety dla dzieci, które nie uczęszczają jeszcze do szkoły podstawowej, powinno się stosować do określonych wytycznych. Zdrowe obiady dla przedszkoli nie zawierają zatem nadmiernej ilości kalorii, cukrów i produktów zazwyczaj wywołujących reakcje uczuleniowe, takich jak np. orzechy. Firma cateringowa musi też pilnować odpowiedniego poziomu mikro- i makroskładników, żeby nie zaszkodzić niedojrzałemu układowi trawiennemu maluchów oraz nie doprowadzić do zbytniego stężenia danej substancji w ich krwi, w tym hiperwitaminozy.

„Przedszkolaki” będą chętnie jadły zdrowsze obiady, jeżeli położone przed nimi potrawy będą dobrze się prezentować. Kompozycje znajdujące się na talerzu powinny więc być kolorowe i na tyle różnorodne, aby zaciekawić maluchów i zachęcić do ich skosztowania. Chociaż posiłki zawierają znacznie więcej wartości odżywczych niż jedzenie typu fast food, to mogą je nieco przypominać z wyglądu – dzieci szybciej sięgną po coś znajomego i lubianego. Profesjonalni dostawcy (jak np. firma JedzieCatering ze Szczecina) podkreślają wizualny aspekt obiadów.

Zdrowe obiady dla przedszkoli – jak je skomponować? 

Sporządzając menu dla małych dzieci, warto pamiętać, że zarówno ich kubki smakowe, jak i żołądki „pracują” trochę inaczej od tych, które mają osoby dorosłe. Oferowane posiłki powinny być zatem odpowiednio delikatne, a przy tym niezbyt intensywne w smaku i zapachu. Zdrowe obiady dla przedszkoli muszą jednak dostarczać właściwą ilość składników odżywczych, aby nosić swoją nazwę, dlatego należy znaleźć kompromis pomiędzy tymi wytycznymi – tzw. „złoty środek”.