Biala herbata charakterystyka i prawidlowe parzenie
7 marca 2022

Kategoria:
Gastronomia

Jak poprawnie parzyć białą herbatę?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce. Spotyka się ją w różnych odmianach i smakach, a niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele rodzajów jest dostępnych na rynku. Produkt, którego zdecydowanie warto spróbować to między innymi herbata biała. Jak prawidłowo ją parzyć, tak aby uzyskać pełnię smaku? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Charakterystyka białej herbaty

Biała herbata jest spotykana stosunkowo rzadko, co jest związane między innymi z faktem, że nie produkuje się jej na zbyt szeroką skalę. Opisywany napój powstaje w Chinach i jest wykonywany z młodych, nierozwiniętych listków, a czasem również kwiatów. Należy pozbyć się z nich nadmiaru wody, a następnie całkowicie je wysuszyć. Biała herbata jest uważana za jedną ze zdrowszych. Pomaga ona w profilaktyce różnych chorób, nawet nowotworów. Mówi się również, że biała herbata dodaje energii (ze względu na zawartość kofeiny), ale zmniejsza też uczucie stresu. Co więcej, produkt zawiera antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się.

Korzystne właściwości i mniejsza dostępność tej herbaty wpływa również na jej cenę, która jest stosunkowo wysoka. Inwestując jednak w wysokiej jakości produkt tego typu, można liczyć na odczucie pozytywnego wpływu napoju na swój organizm. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że herbaty ekspresowe nie mają takich właściwości jak liściaste.

Jak poprawnie parzyć białą herbatę?

Konkretne wytyczne dotyczące parzenia herbaty zależą od rodzaju produktu i często można je znaleźć w instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Zwykle zakres temperatur wynosi od 80 do 90 stopni Celsjusza, napoju nie powinno się zatem przygotowywać przy użyciu wrzątku. Jeśli chodzi natomiast o czas, herbatę parzy się zazwyczaj od 2 do 7 minut. Liście wysokiej jakości można wykorzystywać nawet kilka razy. Napój ma jasny kolor oraz jest delikatny w smaku.

Kluczowa kwestia to robienie zakupów u zaufanych sprzedawców, takich jak na przykład firma Oliwki etc. To prawda, że herbata biała jest dosyć droga, ale warto raz na jakiś czas pozwolić sobie na produkt o tak korzystnych właściwościach i niepowtarzalnym smaku. Niestety mieszanki sprzedawane w torebkach nie dorównują jakością tym w formie liści. Najlepsza opcja to znalezienie sklepu specjalizującego się w produktach tego typu i zakup herbaty białej pozwalającej przygotować orzeźwiający i pobudzający napój. Jest ona często sprzedawana z dodatkami, które wzbogacają jej smak. Warto zapoznać się z ofertą specjalistycznych sklepów i spróbować również innych herbat.