4 września 2019

Kategoria:
Gastronomia

Jak działają myjnie do warzyw?

Zebranie warzyw to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed każdym rolnikiem, jest oczyszczenie zbiorów i przygotowanie ich do sprzedaży. Okazuje się, że w także na wspomnianych etapach z pomocą przyjdzie technologia. Przedstawiamy zalety myjni do warzyw. Czym charakteryzują się te urządzenia i jak dokładnie można je wykorzystać? Odpowiada m.in. nasz ekspert.

Myjnie do warzyw to profesjonalne urządzenia, których zadaniem jest oczyszczenie zbiorów ze wszelkiego rodzaju osadów, kurzu, błota i ziemi.

Rodzaje warzyw przeznaczonych do mycia

Jakie warzywa można myć przy użyciu maszyny? Myjnia nadaje się do oczyszczania takich produktów jak:

  • marchew,
  • ziemniaki,
  • pietruszka,
  • seler,
  • buraki.

Jak widać, urządzenie odpowiada więc na potrzeby większości rolników, ponieważ to właśnie wymienione wyżej płody rolne cieszą się największą popularnością wśród konsumentów.

Na czym polega mechanizm działania myjni do warzyw?

Maszyny opierają się na tzw. trybie przelotowym i wykorzystują system ciągły, co oznacza, że czyste warzywa wypychane są przez brudne wprowadzane do bębna myjni na bieżąco przez podajnik. Istnieje możliwość zamontowania wewnątrz bębna szczotek listwowych lub rurowe,. Maszyna taka spełni funkcje nie tylko umycia, ale również polerowania warzyw.

Wymyte warzywa są spłukiwane strumieniem czystej, bieżącej wody z dysz umieszczonych nad przenośnikiem wynoszącym.

Jednak, jak wyjaśnia ekspert z firmy Sfamasz:

Wydajność zależy od stopnia zabrudzenia warzyw, od stopnia otwarcia przesłony oraz od ilości podawanych produktów.

O czym pamiętać przy zakupie myjni do warzyw?

Zwróć uwagę na to, czy bęben myjący został wykonany ze stali perforowanej czarnej, ocynkowanej lub nierdzewnej. Duże znaczenie ma dobór wydajności myjni do potrzeb danego gospodarstwa (zakładu przetwórczego).

Klienci przyglądają się również taśmie wybierającej, która może mieć regulowaną wysokość podawania – takie rozwiązanie zastosowano na przykład w popularnym modelu typu M130/400. Taśmy mogą być prętowe, segmentowe lub pełne PVC, wysokość zabieraków można dobrać do rodzaju warzyw jakie są myte.

Myjnie mogą być wstawiane w ciąg linii technologicznych na różnych wysokościach z możliwością zastosowania recyrkulacji wody znacznie ograniczając zużycie wody. Na rynku istnieje spory wybór myjni do warzyw, więc warto rozejrzeć się za najbardziej dogodną opcją. Poszczególne produkty różnią się od siebie m.in.: wysokością i szerokością zasypu, długością całkowitą, maksymalną wydajnością (określaną wartością liczbową), pojemnością basenu wodnego itd.

Zalety myjni do warzyw

W obecnych czasach konsumenci i przetwórcy oczekują, że dostarczane warzywa będą co najmniej wstępnie umyte, w związku z tym zakup myjni staje się niezbędną inwestycją.

Przedsiębiorcy i rolnicy, którzy decydują się na zakup myjni do warzyw, z reguły bardzo chwalą sobie taką inwestycję.