Ekspres do kawy
17 stycznia 2020

Kategoria:
Gastronomia

Jak dobrać ekspres do swoich potrzeb?

Poranna kawa jest w dzisiejszych czasach czymś, bez czego wielu z nas po prostu nie wyobraża sobie funkcjonowania w ciągu całego dnia. Do jej przyrządzenia niezbędny jest jednak dobry sprzęt, który poda nam kawę najwyższej jakości. Ogromną popularnością cieszą się obecnie ekspresy do kawy, jednak ważne jest, aby wybrać jak najlepszy z nich. Dzięki temu możliwe będzie cieszenie się esencjonalnym napojem, który szybko i skutecznie postawi nas na nogi. Podpowiadamy więc, jak dobrać ekspres do swoich potrzeb.

Jakie rodzaje ekspresów do kawy można wyróżnić?

Urządzenia tego typu cieszą się dość długą tradycją, jednak dzisiejsza technologia pozwala na stworzenie niezwykle innowacyjnych ekspresów. Najprostsze z nich to ekspresy przelewowe, często spotykane u naszych babć i dziadków, które działają dzięki zbiornikowi na wodę i jej podgrzewaniu. Kawa jest nią następnie zalewana i transportowana do dzbanka, a jej aromat przypomina napój turecki. W restauracjach często spotkać się można za to z ekspresami kapsułkowymi, które należą do grupy urządzeń ciśnieniowych. W dzisiejszych czasach najbardziej nowoczesne, a jednocześnie łatwe w obsłudze są ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem.

Jak tłumaczą eksperci z firmy Dom– Service: ,,Cechą charakterystyczną takiego produktu jest to, że sam mieli on ziarna kawy tuż przed jej podaniem. Dzięki temu smakosz może liczyć na gwarancję świeżości i niepowtarzalnego aromatu napoju’’.

Taki ekspres będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla doświadczonych koneserów, jak i osób, które pijają kawę sporadycznie. W urządzenia najczęściej wbudowany jest spieniacz do mleka, który umożliwia wykonanie latte, cappuccino, czy też tradycyjnej, białej kawy. Kolejna grupa ekspresów to ekspresy kolbowe, które dzielą się na ekspresy domowe i gastronomiczne. W obydwu przypadkach decydującą rolę obok ekspresu odgrywa młynek, który musi być dobrej jakości z możliwością płynnej regulacji grubości mielenia i dozy kawy. W ekspresach kolbowych do użytku domowego ważna jest jego budowa i konstrukcja- czy wyposażony jest w termoblok, czy bojler grzania wody. Niemniej ważna jest kolba, która powinna być z grupy profesjonalnych. Jeśli chodzi o dobór ekspresów gastronomicznych i w pełni profesjonalnych, przyszły użytkownik przed dokonaniem zakupu powinien konsultować swoją decyzję z profesjonalną firmą zajmującą się sprzedażą i serwisem tego typu sprzętu.

Jakie funkcje powinien posiadać dobry ekspres do kawy?

Jedną z ważniejszych dla użytkownika cech ekspresu jest prostota użytkowania. Warto więc zdecydować się na model, który będzie wyposażony w cyfrowy, intuicyjny wyświetlacz. Dzięki niemu wykonanie dowolnej kawy jest możliwe po wciśnięciu jednego przycisku. Zwróćmy też uwagę na względy higieniczne ekspresu do kawy. Chodzi tu przede wszystkim o wyjmowane i łatwe do umycia elementy produktu, takie jak zaparzacz. Wiele modeli ma też wbudowane specjalistyczne systemy, które samoczynnie myją, ale też odkamieniają ekspres, co będzie najlepszą opcją dla tych, którzy cenią sobie wygodę. Przed wyborem konkretnego modelu zastanówmy się też nad tym, jakie funkcje będą dla nas przydatne. Dotyczy to głównie rodzajów kawy, które można zaparzyć przy pomocy ekspresu. Sprawdźmy także funkcje dodatkowe produktu, takie jak automatyczne monitorowanie poziomu wody lub wyłączanie zasilania.