Babeczki na przyjęcie komunijne
1 lutego 2021

Kategoria:
Gastronomia

Jak dobrać ciasta na przyjęcie komunijne?

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne przeżycie — zarówno w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Takie chwile najlepiej spędza się w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Jednak żadne przyjęcie nie obędzie się bez poczęstunku — zwłaszcza słodkiego. Zastanawiasz się, jakie ciasta wybrać na przyjęcie komunijne? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zachwycić wszystkich zaproszonych gości.

Tort — najważniejsze ciasto na przyjęciu

Żadne ważne wydarzenie nie może obejść się bez podstawowego ciasta, jakim jest tort. Pojawia się on na urodzinach, chrzcinach, przyjęciu ślubnym, ale także komunijnym.

– Tort, który piecze się na przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej wyróżnia się na tle innych ciast. Zazwyczaj dekoruje się go specjalnymi ozdobami. W tym zakresie króluje hostia. Jednak równie często pojawiają się figurki aniołów, czy podobizny dzieci, które umieszcza się w jego centralnym punkcie — tłumaczy specjalista z Pracowni Cukierniczej.

W ostatnich latach bardzo popularne stały się także torty w kształcie książki. Umieszcza się na nich specjalne opłatki z grafikami lub napisami. Dzięki temu ciasto prezentuje się naprawdę pięknie.

Co oprócz tortu na przyjęciu komunijnym?

Sam tort na przyjęciu to nie wszystko. Zazwyczaj podaje się go po obiedzie, jako deser. Tymczasem na stoły trafiają inne ciasta. Wśród szczególnie cenionych wymienia się przede wszystkim:

  • serniki,
  • ciasta kruche przekładane owocami,
  • ciasta biszkoptowe z kremowymi masami.

Przyjęcia komunijne zazwyczaj odbywają się w maju lub czerwcu. W tym czasie na rynku dostępnych jest wiele świeżych owoców, dlatego wśród chętnie wybieranych znajdują się także ciasta z truskawkami, malinami, porzeczkami. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się także ciasta komunijne – cytrynowe, które nie są zbyt słodkie, dlatego znajdują liczną grupę miłośników.

Lekkie ciasta, które zaskoczą gości i posmakują każdemu

Organizacja tradycyjnego przyjęcia komunijnego wcale nie oznacza, że trzeba się decydować na standardowe ciasta. Można postawić na coś zupełnie nowego. W związku z tym, że ostatnich latach dość mocno wzrasta świadomość w zakresie zdrowego odżywiania się, na stołach pojawiają się lekkie, dietetyczne ciasta, które są równie smaczne. Nie powodują one przy tym wyrzutów sumienia — nawet po kilku zjedzonych kawałkach.

Zamiast kremu na bazie masła lub margaryny, zdecydowanie lepiej postawić na bitą śmietanę lub serek mascarpone. Zwykłą czekoladę można zamienić na gorzką lub kakao, które jest zdecydowanie zdrowsze. Również w tym przypadku doskonale sprawdzą się świeże owoce, które zaleca się szczególnie najmłodszym gościom.

Wszystkie ciasta z pomocą przepisów możesz wykonać samodzielnie. Jednak zdecydowanie szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest ich zamówienie w cukierni. Wówczas można mieć pewność, że każde z nich będzie udane i wyśmienite. Wystarczy, że określisz, czego oczekujesz.