smacznie zjeść
15 grudnia 2011

Kategoria:
Gastronomia

Gdzie zjeść?

Chyba każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, w której nie mieliśmy najmniejszej ochoty na przygotowywanie posiłku w domu. Czasem też zdarza się, że po prostu nie mamy czasu na ugotowanie obiadu czy kolacji. Pojawia się wtedy pytanie gdzie zjeść, żeby było smacznie.

Odpowiedź na pytanie, gdzie zjeść nie jest taka prosta, jakby się wydawało. Wiele zależy od budżetu, jakim dysponujemy, naszych preferencji smakowych i czasu, jaki możemy przeznaczyć na posiłek. Jeśli nie zależy nam szczególnie na zdrowotnych walorach posiłku, miejscem, gdzie zjeść można tanio i szybko będzie któraś z restauracji typu fast food – solidna porcja frytek i duży burger zaspokoją apetyt nawet największego łasucha. Jeśli zależy nam na zjedzeniu szybkiego i sporego posiłku, ale zdrowszego niż serwowany w barach fast food – bar orientalny będzie odpowiedzią na pytanie gdzie zjeść. Warszawa jest pełna takich miejsc. Zarówno w centrum, jak i w dzielnicach sypialnianych oraz na przedmieściach bez trudu znajdziemy bar lub restaurację orientalną, w których można zjeść nie tylko dużo, ale też tanio i zdrowo. Duży apetyt za mały budżet można też zaspokoić udając się do restauracji z kuchnią turecką – kebab na grubym cieście nie kosztuje dużo, a nasyci nawet najbardziej wygłodniałą osobę.

Jeśli dysponujemy sporym budżetem, łatwiej nam będzie znaleźć miejsce, gdzie można dobrze zjeść. Warszawa pod tym względem jest miastem bardzo przyjaznym. Obfituje w restauracje z kuchniami całego świata. Macie ochotę na tradycyjny żurek i schabowego z kapustą? A może na pierogi? Nie ma problemu – w Warszawie znajdziecie dużo restauracji z kuchnią polską, które zaspokoją nawet najbardziej wybredne podniebienia. Może wolelibyście pizzę albo pastę? Restauracji włoskich jest bez liku. Ze znalezieniem miejsca, w którym można zaspokoić zachciankę na burrito lub enchiladas też nie będzie żadnego kłopotu. W stolicy będziecie mogli zapoznać się też z kuchnią fusion. Niedawno została także otwarta jedna z pierwszych w kraju restauracji, w których można spróbować niesamowitych i zaskakujących dań z elementami kuchni molekularnej. Za odkrywanie jej niezwykłych smaków trzeba oczywiście słono zapłacić.

Jeśli zależy Wam na wypróbowaniu wielu dań, z różnych kuchni świata za niewygórowaną cenę, możecie wybrać się do jednej z restauracji, w których płaci się z góry określoną kwotę (zazwyczaj niewysoką), ale za to można zajadać się do woli. Wypad do takiej restauracji to także fajny sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi lub rodziną – takie restauracje nie ograniczają czasu, w jakim ma zostać spożyty posiłek.

W stolicy powstało również mnóstwo restauracji serwujących tak modne ostatnio sushi – ze znalezień lokalu, w którym serwowane jest to dalekowschodnie danie nie będzie najmniejszego problemu. Znajdzie się też coś dla miłośników kuchni tajskiej, indyjskiej, a nawet gruzińskiej – w wielu restauracjach posiłki przygotowują mistrzowie kuchni pochodzący z tych krajów. Wizyta w egzotycznej restauracji może więc mieć nie tylko walor smakowy, ale także poznawczy – to bardzo prosty sposób, aby poznać rąbek kultury innego kraju bez konieczności wyjazdu za granicę.