czosnek niedźwiedzi
12 grudnia 2011

Kategoria:
Gastronomia

Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi to roślina o wspaniałym smaku i wielu leczniczych właściwościach. Odznacza się intensywnym aromatem – doskonale nadaje się jako przyprawa do zup, dań mięsnych czy też do sosów. Można również spożywać go samodzielnie – na świeżo lub w formie marynowanej. Z czosnku niedźwiedziego można także samemu wyprodukować smaczną nalewkę. Mało kto wie, że jest to jedna z najstarszych znanych przypraw.

To także znany od wielu lat środek leczniczy. Ma działanie silnie bakteriobójcze, obniża cholesterol, przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu, zapobiega chorobom układu krążenia. Tę roślinę naprawdę warto spożywać. Czosnkiem niedźwiedzim można wspierać kuracją leczniczą górnych dróg oddechowych. Pomoże też pozbyć się przeziębienia, a zwłaszcza uporczywego kataru. Czosnek niedźwiedzi wspomaga również leczenie dolegliwości ze strony układu trawiennego – stymuluje bowiem wytwarzanie żółci.

Ponieważ w Polsce czosnek niedźwiedzi jest rośliną chronioną – lepiej zaopatrzyć się w niego w sklepie. Gdzie kupić czosnek niedźwiedzi? To zależy, w jakiej formie chcemy go kupić. Suszone liście czosnku niedźwiedziego znajdziemy w sklepach spożywczych i zielarskich. Możemy też do zakupów wykorzystać Internet. Fora internetowe pełne są porad – wpisanie w wyszukiwarkę hasła: czosnek niedźwiedzi gdzie kupić znacząco ułatwi poszukiwanie sklepu.

Jeśli jednak mamy kawałek ogródka i wykazujemy nikłe choćby zainteresowanie uprawianiem roślin, możemy sami sobie wyhodować czosnek niedźwiedzi. Gdzie kupić niezbędne do hodowli cebulki? Najlepiej w sklepie ogrodniczym lub w którymś z hipermarketów budowlanych, które dysponują działem ogrodniczym. Kupno cebulek czosnku niedźwiedziego w profesjonalnym sklepie ogrodniczym ma także tę zaletę, że sprzedawca z pewnością udzieli nam niezbędnych porad dotyczących hodowli tej rośliny. Uprawianie czosnku niedźwiedziego w przydomowym ogródku jest także korzystne z estetycznego punktu widzenia – roślina kwitnie na biało i jest całkowicie odporna na mróz. Będzie więc piękna ozdobą ogródka. Dbanie o czosnek niedźwiedzi również nie jest szczególnie kłopotliwe.

Może się też zdarzyć, że akurat mamy chętkę na któryś ze specjałów – np. marynatę z czosnkiem niedźwiedzim. Gdzie można kupić takie produkty? Możemy poszukać w delikatesach, dobrze zaopatrzonych sklepach spożywczych, w sklepach z przyprawami z całego świata, a także w sklepach internetowych.

Czosnek niedźwiedzi występuje w całej Europie, również w niektórych regionach Azji. Pamiętajmy jednak, że w Polsce jest to roślina chroniona – a więc pod żadnym pozorem nie można jej zrywać. To naprawdę ważny element ekosystemu lasów liściastych – zanika zwłaszcza tam, gdzie na potęgę sadzone są drzewa iglaste. Dlatego starajmy się kupować hodowlany czosnek niedźwiedzi – jego smak bowiem w niczym nie ustępuje smakowi czosnku dziko rosnącego. Nie kupujmy go zwłaszcza od przypadkowych sprzedawców na terenach należących i przylegających do naszych znanych Parków Narodowych – Biebrzańskiego i Białowieskiego.