Ekologiczne słomki
19 stycznia 2021

Kategoria:
Gastronomia

Czym zastąpić plastikowe słomki do napojów?

Rezygnacja z plastikowych słomek przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Na rynku dostępne są ich ekologiczne zamienniki, zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe. Wśród nich znajdują się m.in. słomki papierowe, metalowe oraz szklane. Korzystanie z nich może początkowo być sprzeczne z dotychczasowymi nawykami, ponieważ ludzie są przyzwyczajeni do plastikowych słomek dołączanych do napojów. Zrezygnowanie z nich pozwoli jednak lepiej chronić planetę oraz życie i zdrowie ludzi, a także zwierząt.

Plastikowe słomki są chętnie używane, dlatego tak trudno z nich całkowicie zrezygnować. O ich popularności decyduje przede wszystkim niska cena i to, że są łatwo dostępne. Należy jednak pamiętać, jak szkodliwe są dla środowiska naturalnego. Z tego powodu warto znaleźć dla nich alternatywę. Coraz więcej lokali gastronomicznych decyduje się na wycofanie plastikowych słomek, i zastąpienie ich ekologicznymi produktami. Jeżeli jest taka możliwość, warto zrezygnować ze słomek całkowicie i pić napój prosto ze szklanki bądź kubka.

Ekologiczne słomki jednorazowego użytku

Na rynku coraz bardziej popularne stają się słomki papierowe, które stanowią najtańszy zamiennik artykułów plastikowych. Papier to materiał naturalny, dlatego jego stosowanie jest korzystniejsze dla środowiska. Wykonane z niego słomki nie są jednak trwałe, podobnie jak słomki tworzone ze słomy. Nie można ich wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ pod wpływem napoju często ulegają pęknięciu czy zniszczeniu. Są one zdecydowanie lepsze od słomek plastikowych, ale na rynku dostępne są inne, trwalsze produkty, które mogą zastąpić szkodzące środowisku artykuły.

Pracownik ekologicznego sklepu internetowego Ekoloco mówi: istnieje wiele możliwości zastąpienia plastikowych słomek. Jedną z nich są ekologiczne słomki jednorazowego użytku – okazują się one lepsze od plastikowych produktów. Najlepsze są jednak słomki, które można wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ nie wpływają na generowanie dużej ilości śmieci.

Jakie ekologiczne słomki można wykorzystywać wielokrotnie?

Na pewno na uwagę w tej kategorii zasługują ekologiczne słomki. Po użyciu nadają się do mycia, dzięki czemu mogą być wykorzystane ponownie. Doskonale sprawdzają się w lokalach gastronomicznych, w których do każdego napoju dołącza się słomkę. Wśród takich propozycji znajdują się słomki szklane produkowane z grubego szkła hartowanego. Sposób ich wykonania sprawia, że są jak najbardziej bezpieczne, ponieważ nie ma ryzyka, że pękną w ustach. Nieszkodliwe dla natury są także słomki metalowe, które wyglądają bardzo elegancko. Decydując się na korzystanie z tego rodzaju produktów, zwiększa się bezpieczeństwo środowiska.