automaty vendingowe dla szkół i uczelni
3 grudnia 2020

Kategoria:
Gastronomia

Automaty vendingowe polecane dla szkół i uczelni

Automaty vendingowe to wygodne rozwiązanie z wielu przyczyn, lecz ich główną zaletą jest uniwersalność. W zależności od modelu mogą sprzedawać niedrogą, ale smaczną kawę lub herbatę, różnorodne przekąski oraz zimne napoje. Stanowią także tańszą alternatywę dla sklepiku szkolnego czy uczelnianego bufetu. Pozostaje jedynie pytanie, które maszyny sprzedające najlepiej wybrać do szkoły, a które na uczelnię?

Szkoły a odżywianie dzieci

Szkoła to miejsce, w którym rodzicom trudno kontrolować, co tak naprawdę jedzą ich dzieci. Rodzic może opłacać obiady, dawać kanapki do szkoły i jakieś drobne na niewielką, zdrową przekąskę. Jednak nie ważne, jak wiele wysiłku włoży w zdrowe odżywianie dziecka, jego pociecha i tak może odmówić jedzenia szpinaku na stołówce, kanapkę wymienić z kolegą na chipsy, a drobne wydać w sklepie w drodze do szkoły.

Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, jeżeli w budynku szkoły znajduje się bufet bądź sklepik szkolny. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 r. w placówkach edukacyjnych nie można sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia, czyli wszystkich uwielbianych przez dzieci snacków. Dzięki temu uczniowie nie mogą wydać kieszonkowego na niezdrowe słodycze, chipsy czy przesłodzone napoje. Jednak sklepiki szkolne są często bardzo drogie, między innymi dlatego, że zakup pełnowartościowych produktów oraz przygotowanie zdrowszych odpowiedników słodkich bułek może wiązać się z wyższymi kosztami i większym nakładem pracy, a sklepikarze też muszą zarabiać.

Najlepsze automaty sprzedające dla szkół

Doskonałym wyborem dla szkół wydają się więc automaty z przekąskami, w których firmy oferujące usługi vendingowe umieścić mogą duży wybór produktów zgodnych z treścią rozporządzenia Ministra. Pod względem oferty nie ustępują sklepikom szkolnym, a stanowią dla nich o wiele tańszą alternatywę. Pozwalają także rodzicom sprawować stosunkowo dużą kontrolę nad tym, co dzieci kupują i jedzą w szkole, ponieważ jeżeli sprzedawane w nich produkty im nie odpowiadają, mogą poruszyć ten temat podczas rady rodziców i poprosić dyrektora o zmianę asortymentu.

Spośród różnych rodzajów automatów vendingowych do szkół warto wybrać maszyny sprzedające, w których można umieścić zdrowe przekąski. Istnieje wiele modeli, które pozwalają na utrzymanie temperatury na poziomie 5⁰C na dolnych półkach automatu, co umożliwia przechowywanie jogurtów, kanapek, a nawet świeżych warzyw i owoców w wygodnych plastikowych opakowaniach. W szkołach świetnie sprawdzą się również automaty sprzedające zimne napoje, w których dziecko może kupić wodę lub sok pełen witamin wspierających jego rozwój. Niektóre firmy oferują także maszyny vendingowe umożliwiające sprzedaż zarówno przekąsek, jak i napojów w jednym automacie – będą to np. popularne modele Rondo lub Samba Classic wyprodukowane przez firmę Necta.

Automaty vendingowe polecane dla uczelni

Z kolei uczelnie i uniwersytety to miejsca, w których wspólną cechą głównej grupy produktów żywieniowych kupowanych przez studentów jest wysoka zawartość kofeiny, co potwierdzają badania przeprowadzone pod kierownictwem Caroline R Mahoney zawarte w artykule Intake of caffeine from all sources and reasons for use by college students. Nie bez powodu wokół budynków uniwersyteckich jak grzyby po deszczu powstają kawiarnie, jednak częste wizyty w takim miejscu wiążą się ze znacznym uszczupleniem i tak skromnych finansów przeciętnego studenta. Trudno się więc dziwić, że automaty sprzedające do kawy i herbaty stanowią pożądaną alternatywę tradycyjnych miejsc, w których kupić można gorące napoje. Ponadto czasy maszyn vendingowych oferujących jedynie słabą rozpuszczalną kawę dawno już minęły, co również przyczynia się popularności automatów wśród uczelnianych klientów.

Obecnie automaty vendingowe są w stanie zaoferować szeroki wybór kaw. Nie chodzi tylko o rodzaje kawy, chociaż niemal każdy automat jest w stanie przygotować zarówno latte, jak i cappuccino czy espresso. Różnica między modelami maszyn tkwi również w sposobie parzenia – wypowiada się ekspert z firmy Ploh Vending zajmującej się obsługą automatów do kawy. – Istnieją modele serwujące kawy kapsułkowe lub przygotowane z ziaren zmielonych na miejscu przez maszynę, a także tradycyjne automaty oferujące kawę rozpuszczalną.

Uczelnie powinny zainteresować się jednak nie tylko automatami na kawę, ale także maszynami ze słodyczami lub przekąskami. Dzięki nim osoby przebywające na kampusie będą mogły coś szybko kupić i zjeść w czasie krótkiej przerwy pomiędzy zajęciami. Najlepiej inwestować w urządzenia, oferujące różne produkty spożywcze. Pozwoli to w efekcie odpowiedzieć na potrzeby zarówno studentów preferujących słodycze, jak i tych, którym zależy na zdrowym odżywianiu.