26 stycznia 2017

Kategoria:
Finanse

Na co zwracać uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Wybór usług danego biura rachunkowego jest niezwykle istotny dla działania i przyszłości firmy, dlatego warto podejść do niego z rozwagą. Na co należy zwrócić uwagę i o co zapytać przed rozpoczęciem współpracy?

Bezpieczeństwo

Wybrane biuro rachunkowe powinno posiadać Świadectwo Kwalifikacyjne wydane przez Ministerstwo Finansów. Jest ono imienne, czyli wystawiane nie na biuro, ale na konkretną osobę. Warto sprawdzić, jak długo dany księgowy posiada ten certyfikat, dzięki czemu poznamy długość jego doświadczenia zawodowego. Warunkiem uzyskania Świadectwa Kwalifikacyjnego jest m.in. dwuletnia praktyka w zawodzie księgowego. Oprócz tego warto sprawdzić, czy biuro rachunkowe jest ubezpieczone od Odpowiedzialności Cywilnej. Prawo nakłada obowiązek posiadania takiego ubezpieczenia przez podmioty, które zajmują się zarobkowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych.

Kompetencje

Od tego, czy podejmiemy współpracę z kompetentnymi księgowymi, zależy przyszłość finansowa firny. Jak to sprawdzić?  Na pewno należy zapytać o kwalifikacje zatrudnianych w biurze księgowych – w tym o długość pracy w zawodzie czy posiadanie wspomnianego wyżej Certyfikatu. Nie zaszkodzi popytać o opinie znajomych, którzy być może korzystali już z usług biur rachunkowych lub poszukać informacji w Internecie. Korzystając z wyszukiwarki bez problemu znajdziemy biura w danej lokalizacji, nie zaszkodzi też poczytać informacje na forach internetowych.

Zakres usług

Decydując się na współpracę z danym biurem, upewnijmy się, że zakres jego usług pokrywa się z naszymi oczekiwaniami. Niektóre podmioty np. biuro rachunkowe ASK-Finance podejmują się prowadzenia zarówno rachunkowości podatkowej, jak i spraw kadrowo-płacowych dla firm. W przypadku szczególnych życzeń co do usług rachunkowych warto je przedstawić już na wstępie. Jeśli zależy nam na bliższych relacjach oraz indywidualnym podejściu do klienta, chyba lepiej zdecydować się na mniejsze biuro. Z kolei atutem większych biur może być bardziej kompetentny i wyspecjalizowany zespół oraz szerszy zakres świadczonych usług.