Zmniejszenie raty kredytu
21 sierpnia 2018

Kategoria:
Finanse

Zmniejszenie raty kredytu – czy to możliwe?

Bardzo często zaciągając kredyt nie zastanawiamy się, czy w przyszłości będziemy w stanie go spłacić. Uszczęśliwieni posiadaniem zdolności kredytowej i w ferworze wydatkowania pożyczonych pieniędzy zapominamy, że w wyniku losowych okoliczności może nadejść dzień, w którym będziemy zmuszeni starać się o obniżenie wysokości comiesięcznej spłaty. Czy zmniejszenie raty kredytu w ogóle jest możliwe?

 

Chociaż wymaga nieco wysiłku, załatwienia rozmaitych formalności i czasem paru wizyt w banku, zmniejszenie raty kredytu jest możliwe. Banki oraz inne instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek przewidziały bowiem kilka mechanizmów na wypadek pogorszenia się sytuacji materialnej kredytobiorcy i niemożności spłacania przez niego rat w dotychczasowej wysokości. Warto się z nimi zapoznać na wypadek, gdybyśmy musieli skorzystać z jakiejś formy pomocy.

 

Kredyty konsolidacyjne

Najbardziej rozpowszechnioną formą zmniejszenia raty kredytu jest kredyt konsolidacyjny, skierowany przede wszystkim do osób spłacających kilka różnych zadłużeń. Polega on na połączeniu kilku kredytów w jeden, co automatycznie zmniejszy wysokość raty. Łącząc posiadane przez nas zadłużenia w jeden kredyt, łatwiej będzie nam go kontrolować i nim zarządzać. Plusem będzie także ujednolicenie stopy procentowej. Jedyną wadą takiego rozwiązania będzie dłuższy okres spłaty, a co za tym idzie zwiększony całkowity koszt kredytu.

Jeśli posiadamy jeden kredyt, lecz jego raty przewyższają nasze możliwości, poszukajmy kredytu konsolidacyjnego z mniejszymi ratami, którym spłacimy stare zadłużenie. W poszukiwaniu kredytu konsolidacyjnego skorzystajmy z usług firmy dFinance, wiodącej marki na rynku pośrednictwa w zakresie usług kredytowych.

 

Restrukturyzacja kredytu

Innym sposobem na obniżenie raty kredytu jest jego restrukturyzacja. Aby bank pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek, musimy się odpowiednio przygotować. Jeśli zatem powodem pogorszenia naszej sytuacji materialnej jest strata pracy, dołączmy do wniosku kopię wypowiedzenia, skierowania na bezpłatny urlop czy kopię dokumentu poświadczającego obniżkę wynagrodzenia. Jeśli przyczyną jest ciężka choroba lub wypadek, konieczne będą zaświadczenia od lekarza. Warto dołączyć także kopię rachunków poświadczających comiesięczne wydatki.

Istnieją dwie formy restrukturyzacji kredytu: kredytowe wakacje oraz obniżka rat. Pierwsza polega na zawieszeniu na kilka miesięcy spłaty rat. Po nich wysokość raty wraca do poprzedniego poziomu. Druga opcja polega na stałym obniżeniu rat, co wiąże się jednak z wydłużeniem czasu spłaty kredytu, co z kolei podnosi wzrost kosztów całości kredytu i odsetek, jednak jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie spłacać rat w dotychczasowej wysokości.

Przede wszystkim zadłużajmy się z głową, a jeśli wpadniemy w tarapaty finansowe, nie bójmy się poinformować o tym banku. Brak jakiegokolwiek działania z naszej strony może mieć bowiem bardzo nieprzyjemne konsekwencje.