Zmiany w podatkach
18 marca 2020

Kategoria:
Finanse

Zmiany w podatkach VAT, CIT i PIT 2020 – skąd czerpać rzetelną wiedzę?

Mnogość informacji związanych z podatkami, a zwłaszcza z wprowadzanymi zmianami, może przyprawić o zawrót głowy. Nieznajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania go, a niewiedza dotycząca podatków może niekiedy sporo kosztować. Skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat zmian w podatkach VAT, CIT i PIT wchodzących w życie od 2020 roku? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Zmiany w przepisach prawa są na bieżąco aktualizowane między innymi na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Dostęp do tych informacji gwarantuje Ministerstwo Finansów. Zdarza się jednak, że przepisy są niejednoznaczne lub mało zrozumiałe dla podatnika. Źródłem wiedzy może stać się wówczas zarówno internet, jak i specjalistyczne publikacje w formie leksykonów lub komentarzy.

Internet – podstawowe źródło informacji

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące zmian w podatkach VAT, CIT i PIT powinniśmy znaleźć w internecie. Pamiętajmy jednak, by korzystać z wiarygodnych źródeł i sprawdzonych stron, między innymi wymienionego wyżej Biuletynu Informacji Publicznej. Przydatne mogą być również strony internetowe Ministerstwa Finansów, Krajowej Informacji Podatkowej lub strony konkretnych urzędów skarbowych.

Nadmiar informacji dostępnych w internecie może nas jednak przytłoczyć. Może się również zdarzyć, że informacje zawarte w internecie będą różnić się od oficjalnych wytycznych. Osoby, które nie są biegłe w przepisach prawa mogą zinterpretować przepisy w inny sposób. Jeśli nie chcemy popełnić błędu lepiej skorzystać z interpretacji osób doświadczonych w temacie, które doskonale orientują się w przepisach i wprowadzanych zmianach.

Urzędy oraz Izby Skarbowe

Sprawdzonym i rzetelnym źródłem informacji mogą być Urzędy lub Izby Skarbowe. Niezbędnej wiedzy możemy szukać zarówno na stronach internetowych urzędów jak i telefonicznie lub osobiście. W sytuacjach bardziej złożonych możliwe jest skorzystanie z indywidualnej interpretacji podatkowej. Wniosek, który musi zawierać opis stanu faktycznego składa się na ręce dyrektora Izby Skarbowej. W każdym wniosku można zawrzeć kilka kwestii, jednak za każdą z nich konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 40 zł. W przypadku wielu niejasności możemy ponieść z tego tytułu spore koszty, a organ podatkowy ma na odpowiedź czas do trzech miesięcy. Szybciej i taniej możemy znaleźć odpowiedź w opisach sytuacji podobnych do naszej, zawartych między innymi w leksykonach i komentarzach w formie publikacji.

Specjalistyczne publikacje – leksykony, prasa, komentarze

Rzetelnym źródłem informacji na temat zmian podatkowych są specjalistyczne publikacje. Mogą to być zarówno czasopisma z branży, jak i różnego rodzaju dodatki do prasy codziennej, pisane przez specjalistów. Jeżeli potrzebujemy informacji dotyczących całościowego spojrzenia na sprawę warto skorzystać z literatury poświęconej zagadnieniom VAT, PIT i CIT. Leksykony i komentarze pisane są wyłącznie przez specjalistów. Oficyna Wydawnicza Unimex oferuje między innymi dwutomowy leksykon VAT, którego autorem jest sędzia NSA Janusz Zubrzycki. Jest to doskonałe źródło rzetelnej wiedzy na temat podatku VAT, wyjątkowo przejrzyste dzięki wielości przykładów oraz interpretacji podatkowych. Wydawnictwo oferuje również leksykony CIT oraz PIT, pisane przez ekspertów w swojej dziedzinie: doradców podatkowych, ekonomistów i specjalistów od prawa podatkowego.

Publikacje pozwolą na uzyskanie całościowego obrazu zmian w podatkach, a także na znalezienie informacji dotyczących nawet najbardziej skomplikowanych spraw – dzięki licznym przykładom i interpretacjom zmiany w prawie podatkowym staną się zrozumiałe.