kredyt we franach
8 czerwca 2020

Kategoria:
Finanse

Złożenie pozwu o kredyt frankowy. Od czego zacząć?

Złożenie pozwu o kredyt frankowy powinno przebiegać w określony sposób. Zanim wystąpisz na drogę sądową, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów, takich jak między innymi niedozwolone postanowienia umowne. Dopiero dokładna weryfikacja wszystkich elementów umożliwi szybki i bezproblemowy przebieg sprawy. Równie istotna jest kwestia wartości przedmiotu sporu. Od czego więc zacząć składanie pozwu krok po kroku?

Pozew o kredyt frankowy – od czego musisz zacząć?

Zanim złożysz pozew o kredyt frankowy, musisz rzetelnie zbadać umowę pod kątem niedozwolonych postanowień umownych, zwanych też abuzywnymi. Do ich grupy się zaliczają postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie z konsumentem. Jeśli naruszają jego prawa, zapisy umowy przestają obowiązywać.

Nie da się ukryć, że kredyty frankowe są kwestionowane właśnie przede wszystkim ze względu na te niewłaściwe postanowienia. Dlatego, zanim wystąpisz z pozwem, sprawdź, czy w Twoim dokumencie też są one zawarte. Będzie to podstawą do skierowania tematu do na dalszą drogę sądową.

Złożenie pozwu o kredyt frankowy wiąże się również ze sprawdzeniem, czy przy zawarciu umowy działałeś jako konsument czy przedsiębiorca. Jest to bardzo istotny krok w sprawie, który warunkuje możliwość dochodzenia roszczeń. Na drogę sądową możesz wystąpić, jeśli zobowiązanie kredytowe zaciągałeś jako konsument. Warto pamiętać, że to pojęcie określa osobę fizyczną, która dokonała czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio ze swoją działalnością.

Kolejna kwestia dotyczy ustalenia wartości przedmiotu sporu, czyli kwoty, którą zażądasz od banku. Jest to istotne zarówno w przypadku wniesienia pozwu o unieważnienie umowy, jak i jej odfrankowanie. Kiedy podasz sumę, jaką bank musi Ci oddać, sąd uwzględni powództwo. Dlatego wyliczenia powinny być jak najdokładniejsze. Niestety samodzielne wykonanie tych wszystkich czynności bywa kłopotliwe.

Jak złożyć pozew o kredyt frankowy?

Jeśli sprawa się zakończy pomyślnie, kredyt we frankach zostanie unieważniony lub zamieniony w złotówkowy. By sprawa przebiegła szybko, bezpiecznie i bezproblemowo warto postawić na wsparcie specjalisty. Takie usługi oferuje między innymi Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Szczygieł. Prawnik dokładnie przeanalizuje wszystkie zapisy i inne dokumenty, takie jak ewentualne aneksy i regulamin. Tematy związane z kredytem frankowym wymagają specjalistycznej wiedzy, gdyż banki się bronią bardzo skutecznie. Samodzielna walka jest więc niestety rzadko skuteczna.