Sprawdzenie wiarygodności kontrahenta
9 lutego 2021

Kategoria:
Finanse

Zatrudnienie agencji detektywistycznej jedynym sposobem na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta

Podpisanie umowy partnerskiej z nowym kontrahentem zawsze obarczone jest pewną dozą ryzyka. Nierzetelny partner biznesowy to ogromny problem dla osób chcących wejść w nową spółkę. Co zrobić, aby mieć pewność, że współpracujemy z wiarygodnym kontrahentem? Jedynym sposobem weryfikacji jego uczciwości bardzo często jest zatrudnienie agencji detektywistycznej.

Jak dobrać odpowiedniego partnera biznesowego?

Odpowiedni dobór kontrahentów, czyli partnerów, z którymi zamierzamy współpracować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest jednym z najważniejszych działań, które pozwala na osiągnięcie sukcesu w biznesie. Coraz częściej słyszy się o upadłości różnych podmiotów działających na rynku. Zwykle są to małe firmy, jednak nie raz ofiarami nierzetelnych partnerów biznesowych padają również średnie, a nawet wielkie przedsiębiorstwa. Czym kierować się wybierając nowego partnera w biznesie? Sposobów na sprawdzenie wiarygodności kontrahenta jest kilka, jednak często najlepszym z nich okazuje się współpraca z profesjonalnym detektywem.

W jaki sposób detektywi weryfikują wiarygodność kontrahentów?

Jedną z możliwości weryfikacji wiarygodności kontrahentów jest przeprowadzenie dyskretnego wywiadu środowiskowego w najbliższym otoczeniu sprawdzanej osoby. Dzięki temu detektywi mogą uzyskać cenne informacje na temat przyszłego lub obecnego partnera biznesowego klienta.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik agencji detektywistycznej Lampart, która jest największym biurem detektywistycznym w Polsce: Detektywi zajmują się również przeprowadzaniem kompleksowego wywiadu gospodarczego, czyli przeszukiwaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem ogólnodostępnych informacji o sprawdzanym kontrahencie. Do tego celu wykorzystują zarówno Internet: fora internetowe, portale społecznościowe, prasę elektroniczną, jak i dokumentację przedsiębiorstw oraz dostępną publicznie dokumentację sądową.

Do zadań detektywów należy również weryfikacja możliwości finansowych członków spółki. Aby zrobić to jak najdokładniej, przeglądają uważnie dostępne publicznie dokumenty finansowe publikowane w rejestrach KRS, KRD oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Inne możliwości weryfikacji rzetelności kontrahenta

Zajmując się sprawdzaniem wiarygodności kontrahentów swoich klientów, biura detektywistyczne mogą również zdobyć stosowne informacje na temat weryfikowanych partnerów biznesowych z Biura Informacji Gospodarczej oraz Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli sprawdzany podmiot gospodarczy nie figuruje w bazach BIG i BIK najczęściej oznacza to, że nie jest on zadłużony oraz nie ma żadnych niespłaconych zobowiązań kredytowych. Uzyskanie danych z obu wymienionych biur wiąże się z wniesieniem stosownej opłaty.