20 listopada 2018

Kategoria:
Finanse

Zalety ubezpieczenia nieruchomości.

Własny dom czy mieszkanie powinny być naszą ostoją. Miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie. Tymczasem może się w nich wydarzyć tyle rzeczy, które potrafią spędzić sen z powiek… Na co dzień po prostu o nich nie myślimy. Skutkuje to niestety przysłowiowym „płaczem i zgrzytaniem zębów” w sytuacji, gdy nieszczęście się w końcu przydarza. Można jednak zminimalizować ryzyko nie tylko stresu, ale też znacznych obciążeń finansowych dzięki ubezpieczeniu nieruchomości.

Jest ono w stanie obejmować nie tylko sam budynek lub apartament, ale też dom bądź lokal znajdujący się dopiero w budowie, a także elementy posesji takie jak ogrodzenie, brama, furtka, garaż, chodnik, trawnik czy altanka, które mogą zostać uszkodzone zarówno pod wpływem gwałtownych czynników pogodowych, jak i wskutek np. uderzenia nieprawidłowo kierowanym pojazdem.

Na co możemy liczyć

Zdarzenia losowe, takie jak huragan, powódź, pożar, wybuch, pęknięcie rury w instalacji wodnej lub uderzenie pioruna, mogą spowodować wymagające naprawy zniszczenia albo wręcz uniemożliwić trwałe lub czasowe korzystanie z nieruchomości. Wypłata odszkodowania pozwala pokryć koszty usunięcia usterek czy remontu generalnego. W przypadku niektórych polis poszkodowanym udostępnia się nawet lokal zastępczy oraz wypłaca w trybie natychmiastowym kwotę pozwalającą zaopatrzyć się w artykuły pierwszej potrzeby.

Fachowe doradztwo

W doborze optymalnego pakietu ubezpieczeniowego warto zdać się na profesjonalnych brokerów, takich jak choćby warszawska firma Ubezpieczenia Artur Jabłoński. Specjaliści pomogą oszacować wszelkie ryzyko oraz wskażą ofertę najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom i oczekiwaniom. Przypomną też o różnicy pomiędzy ubezpieczeniem nieruchomości od włamania i ubezpieczeniem od kradzieży mienia ruchomego, a także o istnieniu zagrożeń, o których często zwyczajnie nie pamiętamy. Należą do nich np. dym i sadza, osunięcia ziemi, wandalizm (w tym szkody na mieniu wyrządzone pod wpływem alkoholu), przepięcie instalacji elektrycznej czy negatywne skutki pękania murów tudzież osiadania budynku.

Liczne bonusy

Na szczególną uwagę zasługują też liczne korzyści dodatkowe, które można uzyskać dzięki ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Chodzi m.in. o pokrycie kosztów czynności prawnych z nią związanych, przeglądów kominiarskich i gazowych czy tzw. domowy assistance. Obejmuje on takie usługi jak:

  • naprawa drobnych usterek wynikłych z normalnej eksploatacji budynku lub lokalu,
  • serwis urządzeń RTV/AGD,
  • interwencja ślusarza w przypadku zgubienia kluczy od nieruchomości,
  • a nawet wizyta lekarska w miejscu zamieszkania.

Niektóre pakiety można rozszerzyć dodatkowo o opcję „concierge”, w ramach której uzyskamy pomoc w znalezieniu serwisu sprzątającego lub opiekunki do dziecka, wynajęciu auta, organizacji wyjazdu wypoczynkowego czy wysłaniu np. kwiatów pod wskazany adres.