podatki
18 marca 2021

Kategoria:
Finanse

Z jakich ulg podatkowych mogą korzystać przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy w ramach prowadzenia firmy mogą korzystać z określonych ulg podatkowych. Wiele w tym zakresie zależy jednak od formy działalności, rodzaju opodatkowania przedsiębiorstwa, jak również innych uzyskiwanych dochodów. Sprawdź, z jakich ulg podatkowych mogą korzystać osoby prowadzące swoją działalność gospodarczą. Dowiedz się, czy warto samemu zajmować się kwestią ich rozliczania.

Z jakich ulg podatkowych mogą korzystać przedsiębiorcy?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, mają możliwość obniżenia swoich podatków poprzez skorzystanie z przysługujących im ulg. Jednak to, czy dany przedsiębiorca może z nich skorzystać, zależy od kilku czynników. Pod uwagę bierze się między innymi formę prowadzenie firmy, czy rodzaj opodatkowania.

Wśród najczęściej wykorzystywanych przed przedsiębiorców ulg, znajdują się te na:

  • dziecko,
  • rehabilitację,
  • internet,
  • przekazanie darowizn,
  • działalność badawczo-rozwojową.

Ulgi na dziecko dotyczą wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy podlegają pod PIT-36. W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym (PIT-36L) oraz tych działających w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) nie ma możliwości skorzystania z ulgi podatkowej na dziecko. Żeby móc skorzystać z tego przywileju, przedsiębiorcy musieliby wykazać inne dochody, które mogłyby zostać uwzględnione w skali podatkowej – podkreśla specjalista z COMPO SYSTEM Sp. z o.o..

Ulgi przysługujące z tytułu rehabilitacji dotyczą przedsiębiorców, którzy opodatkowani są w ramach skali podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku możliwość skorzystania z ulgi podatkowej występuje wtedy, kiedy wydatki, jakie ponosi przedsiębiorca przeznacza zarówno na siebie, jak i na osoby będące na utrzymaniu podatnika. Z ulgi można skorzystać między innymi w sytuacji, w której orzeczenie lekarskie kwalifikuje jeden z trzech stopni niepełnosprawności, jak również w sytuacji częściowego lub całkowitego braku możliwości podejmowania pracy.

Popularną ulgą jest również ta wynikająca z użytkowania sieci internetowej. Korzystać z niej mogą podobnie, jak w przypadku ulgi rehabilitacyjnej, osoby składające PIT-36 oraz PIT-28. Warto jednak zaznaczyć, że ulga podatkowa przysługująca na korzystanie z sieci internetowej przysługuje wyłącznie w dwóch kolejno następujących po sobie latach i tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca wcześniej z niej nie korzystał. W tym przypadku można odliczyć maksymalnie 760 złotych na rok.

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, a samodzielne rozliczanie PIT

Mnogość ulg podatkowych, jak również wymagań, jakie należy spełnić, aby móc z nich skorzystać, dla wielu osób jest przytłaczająca. Dodatkowo konieczne jest przestrzeganie aktualnie obowiązujących przepisów, które zmieniają się każdego roku. Przedsiębiorca prowadzący własną działalność bardzo często nie ma czasu na zagłębianie się w przepisy prawne oraz przywilejów, z których mógłby skorzystać. W tym przypadku warto więc skorzystać z pomocy specjalistów. Biuro rachunkowe nie tylko pomoże w złożeniu wszelkiej dokumentacji, ale również przedstawi dostępne możliwości i wskaże ulgi podatkowe, z których warto skorzystać.