Termomodernizacja budynku
15 lipca 2021

Kategoria:
Finanse

Z jakich dotacji można skorzystać w 2021 roku przy termomodernizacji budynków?

Termomodernizacja budynku ma na celu ograniczenie zużycia energii i obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Sprawia to, że budynek jest lepiej docieplony i energooszczędny. Jednak inwestycja w termomodernizację obiektu często wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie zawsze można sobie pozwolić. W poniższym artykule sprawdzamy, z jakich dotacji można skorzystać w 2021 roku i jak się o nie ubiegać. Zachęcamy do lektury.

Jakie dotacje można otrzymać w 2021 roku na termomodernizację?

Jak wiadomo, koszty termomodernizacji budynku są dosyć wysokie i nie każdy dysponuje odpowiednią ilością środków finansowych na taką inwestycję. W takiej sytuacji można skorzystać z programu rządowego Czyste Powietrze. Możliwe jest wówczas uzyskanie dofinansowania docieplenia budynku oraz wymiany starej instalacji.

Celem programu rządowego Czyste Powietrze jest zmniejszenie emisji niebezpiecznych dla środowiska substancji powstałych w wyniku ogrzewania budynków mieszkalnych. Ubiegając się o dotację przy termomodernizacji, należy wypisać specjalny wniosek i załączyć audyt energetyczny.

Kolejną możliwością jest skorzystanie z kredytu na wykonanie termomodernizacji budynku. Taka forma dofinansowania unijnego umożliwia sprawną realizację ocieplania obiektu, a po wykonaniu inwestycji możliwe jest zmniejszenie raty spłaty kredytu. W tym przypadku również konieczne jest załączenie audytu energetycznego i wypełnienie specjalnego wniosku.

Dlaczego warto skorzystać z dotacji przy termomodernizacji budynku?

W przypadku, gdy brakuje funduszy na docieplenie budynku, opłacalne może być skorzystanie z dotacji. Wówczas można szybko otrzymać niezbędne środki pieniężne i sprawnie przeprowadzić termomodernizację. W ramach dotacji możliwa jest też wymiana starej instalacji grzewczej na nowy bardziej wydajny system grzewczy.

Termomodernizacja pozwala ograniczyć straty ciepła, a tym samym- oszczędzić część pieniędzy. Docieplenia często wymagają nie tylko ściany budynku, ale też okna i drzwi. Są one najbardziej narażone na przenikanie zimnego powietrza z zewnątrz, a ich nieszczelność sprawia, że ogrzewanie jest mało wydajne.

W takiej sytuacji warto zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy, która fachowo wykona termomodernizację budynku. Jedną z nich jest firma budowlana z Fudal z Myślenic, która specjalizuje się w docieplaniu domów i mieszkań. Co więcej, świadczy też ona usługi ogólnobudowlane i oferuje profesjonalne roboty dekarskie.