18 maja 2017

Kategoria:
Finanse

Gdzie wymienić walutę – w banku czy w kantorze?

Wymiana walut zwykle wiąże się i kojarzy z wyjazdem zagranicznym, ale może być też konieczna przy operacjach związanych z kredytami, zakupami czy inwestycjami. Niezależnie od okoliczności warto wymieniać pieniądze tak, aby na tym nie stracić. Gdzie i jak więc najlepiej to robić? Do najpopularniejszych sposobów wciąż należą wymiana w banku oraz w kantorze stacjonarnym.

Jeśli posiadamy konto w złotówkach i w wybranej przez nas walucie, możemy zlecać przelewy między jednym a drugim bez wychodzenia z domu i w ten sposób dokonać przewalutowania. Jest to dosyć wygodne, trzeba jednak pamiętać, że oprócz dość niekorzystnego kursu wymiany ustalonego przez bank mamy tu do czynienia też z narzuconą przezeń marżą, dzięki której instytucja ta zarabia na podobnych transakcjach.

Dlaczego w bankach wymienia tylko co ósmy Polak

Niestety, wybierając się osobiście do banku w celu fizycznej wymiany gotówki, również nie jesteśmy w stanie takiej marży ominąć. Zyskujemy jedynie stuprocentową pewność, że otrzymane pieniądze na pewno nie są sfałszowane. Jeśli jest to dla nas kwestia kluczowa, warto przynajmniej porównać ofertę różnych banków, by znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ każdy z nich narzuca inną marżę i ustala kurs indywidualnie. Pamiętajmy też, że w przypadku wymiany większych sum musimy poinformować o takim zamiarze z wyprzedzeniem, aby bank zdążył przygotować środki (wymiana może wówczas trwać nieco dłużej i odbywać się w związku z tym niekoniecznie po najbardziej atrakcyjnym kursie).

W kantorach korzystniej

Podobny problem można spotkać niestety również w kantorach stacjonarnych, tutaj jednak przy wyższych kwotach często mamy z kolei możliwość negocjowania kursu. Kantory, podobnie jak banki, ustalają go bowiem indywidualnie. Pewnym minusem może być trudniejsze niż przypadku banków porównanie ofert, zasadniczo w kantorach kursy są jednak i tak zauważalnie niższe, co właśnie przy większych sumach ma szczególne znaczenie.

– Wprowadzenie w 2011 r. tzw. ustawy antyspreadowej obniżyło nieco bankowe ceny walut, ustalane wcześniej na bardzo wysokim poziomie – mówi przedstawiciel kantoru wymiany walut Alex w Warszawie. – Wciąż jednak nie zrównały się one z tymi proponowanymi przez kantory stacjonarne – dodaje.

Waluty mniej popularne

Kolejną przewagą tych ostatnich może być też fakt, że w wielu z nich wymienić można nie tylko najpopularniejsze waluty, jak dolar, euro czy rubel, ale także te bardziej egzotyczne. Oczywiście nie wszystkie i wszędzie, jest to jednak kwestia mniej problematyczna niż w bankach, które skupiają się właśnie na walutach wymienianych najczęściej. Tymczasem nawet jeśli wyjeżdżając na wakacje, planujemy na miejscu wymieniać np. dolary na lokalne pieniądze, warto dysponować gotówką choćby na transport z lotniska do miejsca, gdzie kurs będzie istotnie korzystniejszy.