Biuro Rachunkowe
2 listopada 2019

Kategoria:
Finanse

Wybór formy opodatkowania

Jak mawiał Beniamin Franklin – „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak warto świadome podejść do wyboru formy opodatkowania, bo będzie miała ona kluczowe znaczenie dla powodzenia biznesu. Jakie opcje mają do dyspozycji przedsiębiorcy? Jaka forma opodatkowania jest najlepszym wyborem? Sprawdź, zanim dokonasz konkretnego wyboru.

Podatki płacić trzeba, ale trzeba też umieć wybrać właściwą formę opodatkowania

Początkujący przedsiębiorca nie ma łatwego zadania, bo choć proces zakładania działalności gospodarczej został znacznie uproszczony, to na każdym kroku można napotkać problemy, których rozwiązanie wymaga posiadania fachowej wiedzy. Początkujący przedsiębiorca musi być prawnikiem, księgowym i analitykiem biznesu w jednym, jednak warto pamiętać, że zawsze można skorzystać z porady ekspertów z biura rachunkowego, którzy pomogą wybrać właściwą formę opodatkowania oraz zajmą się formalnościami dotyczącymi rachunkowo-księgowych aspektów prowadzenia działalności.

Wybór formy opodatkowania uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim liczą się prognozowane dochody przedsiębiorstwa, bo do rejestracji działalności gospodarczej konieczne jest wskazanie wybranej formy opodatkowania. Prognozowane dochody to jedno i są one kluczowe np. w przypadku wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatku liniowego, ale ważny jest także rodzaj zakładanej działalności, bo może mieć on wpływ na wysokość podatku w przypadku wyboru ryczałtu oraz podatku liniowego – wyjaśnia ekspert z Biura Rachunkowego BUFiK z Zielonej Górze.

Formy opodatkowania przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród 4 różnych form opodatkowania, czyli:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych – podatek 18% do kwoty dochodu 85 528 zł, powyżej tej kwoty stawka podatkowa wzrasta do 32%,
  • podatek liniowy – stały podatek 19% niezależnie od dochodów, brak możliwości skorzystania z większości ulg podatkowych,
  • ryczałt – zmiana wysokość podatku 2% – 20% w zależności od działalności,
  • karta podatkowa – dla wąskiego sektora przedsiębiorców, podatek zależny od wielu czynników.

Możliwości wyboru formy opodatkowania jest wiele, ale którą wybrać? Problem ten ma niemal każdy przedsiębiorca. W przypadku średnich dochodów najlepszym wyborem wydają się zasady ogólne, bo pozwalają one korzystać z wielu ulg i rozliczać się np. z małżonkiem. Warto wiedzieć, że na wybór formy opodatkowania ma także wpływ rodzaj wykonywanej działalności, dlatego najlepiej skonsultować się z ekspertem od spraw podatkowych. Doradzi on najlepszą opcję i pomoże uniknąć fatalnych w skutkach błędów, które mogą przytrafić się wskutek nieznajomości przepisów podatkowych.