biuro rachunkowe
4 sierpnia 2021

Kategoria:
Finanse

Wybieramy biuro rachunkowe. Na co zwrócić uwagę?

Działalność biznesowa oznacza konieczność zadbania o wypełnianie obowiązków związanych z rozliczaniem podatków oraz właściwe prowadzenie księgowości. Najprostszym, najkorzystniejszym finansowo, a zarazem najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług dobrego biura rachunkowego. Oferta tego rodzaju usług jest dość szeroka, dlatego dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę te obszary, które będą miały największe znaczenie.

Jakie obowiązki formalno-podatkowe wiążą się z prowadzeniem firmy?

Obowiązujące przepisy nakładają na firmy dość dużą liczbę obowiązków, jeśli chodzi o kwestie rozliczeń z różnymi instytucjami państwowymi. Szukając dobrego biura rachunkowego, warto mieć świadomość skali zadań, które będzie ono musiało wykonywać. Podstawową kwestią jest prowadzenie księgowości. W zależności od formy prawnej, w jakiej działa firma, mogą to być pełne księgi rachunkowe lub księgowość uproszczona. Na podstawie sporządzanej dokumentacji możliwe będzie naliczanie i odprowadzanie podatku dochodowego. Konieczne stanie się także rozliczanie podatku VAT, o ile działalność nie będzie z niego zwolniona. Potrzebne będzie przygotowanie deklaracji i wyliczanie składek na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne. Niezbędne okaże się też zajęcie się sprawami kadrowymi i płacowymi np. listami płac, umowami, zaliczkami na podatek dochodowy.

Co będzie ważne przy wyborze biura rachunkowego?

System podatkowy jest bardzo skomplikowany, a przepisy ulegają częstym zmianom. Decydując się na usługi konkretnego biura, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i kompetencje zawodowe osób, które są w nim zatrudnione. Ponieważ zawsze istnieje możliwość popełnienia błędu, należy sprawdzić, czy biuro posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzoną działalnością. W razie błędu skutkującego poniesieniem przez klienta konsekwencji finansowych da to możliwość zrekompensowania strat. Kolejną ważną kwestią będzie zakres świadczonych usług – dla własnej wygody warto zdecydować się na współpracę z firmą, która jest w stanie wykonać wszystkie potrzebne czynności. W codziennych kontaktach z biurem rachunkowym liczyć się będzie organizacja pracy – zasady przekazywania dokumentów i terminy rozliczeń. Wśród najważniejszych kwestii będzie także możliwość skorzystania z porad w kwestiach związanych z rozliczeniami czy możliwościami zaliczania konkretnych wydatków w koszty działalności. Przykładem biura zapewniającego najwyższy standard obsługi jest Biuro Rachunkowe Margo ze Stęszewa, oferujące kompleksową i fachową obsługę księgową.