windykacja naleznosci prawo
12 września 2021

Kategoria:
Finanse

Windykacja należności w świetle prawa. Przebieg postępowania windykacyjnego

Płynność finansowa jest niezbędna, aby firma mogła poprawnie funkcjonować. Niestety, zdarza się, że klienci zalegają z opłatami, a co za tym idzie, przedsiębiorca jest narażony na straty. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, skorzystaj z usług kancelarii radcy prawnego. Z jego pomocą rozpoczniesz postępowanie windykacyjne, które pomoże Ci odzyskać należności. Poznaj poszczególne etapy tego procesu.

Etap I: windykacja polubowna

Zamiast próbować odzyskać pieniądze na własną rękę, znacznie lepiej jest skorzystać z usług radcy prawnego. Prowadzenie postępowania windykacyjnego oferuje m.in. Radca prawny Beata Kotula z Wrocławia.  Pierwszym etapem postępowania windykacyjnego jest próba odzyskania należnej sumy pieniędzy polubownie. Radca prawny będzie starał się skontaktować z dłużnikiem w celu upomnienia o zapłacie. Razem z informacją o konieczności zapłaty, w liście musi znaleźć się wzmianka o możliwości poniesienia wyższych kosztów w momencie, gdy sprawa trafi do sądu. Tym sposobem często udaje się odzyskać pieniądze już na etapie windykacji polubownej. Często zdarza się też tak, że na tym etapie dłużnik wyraża chęć zapłaty, ale potrzebuje więcej czasu na zebranie funduszy. W takiej sytuacji podpisuje się ugodę. Polubowna windykacja należności jest kluczowa dla zachowania dobrych kontaktów z klientem.

Etap II: windykacja sądowa

Jeśli dłużnik zlekceważy wysyłane informacje dotyczące zwrotu należności, rozpoczyna się etap windykacji sądowej. Niezbędnym krokiem, który należy wykonać przed rozpoczęciem postępowania, jest rzetelne przygotowanie się do sprawy. Radca prawny musi zapoznać się z dokumentacją i wypowiedzieć umowę dłużnika, jeśli ta wcześniej została sporządzona. Po skompletowaniu dokumentów radca prawny przygotowuje pozew. Następnie wnosi go do odpowiedniego sądu. Po rozpatrzeniu pozwu sąd wyda nakaz zapłaty. Nakaz ten doręczany jest zarówno do dłużnika, jak i do Kancelarii Radcy Prawnego. To, jak długo potrwa ten etap, zależy od skomplikowania sprawy. Średnio windykacja sądowa trwa kilka miesięcy.

Etap III: windykacja egzekucyjna

Ostatecznym etapem postępowania windykacyjnego jest windykacja egzekucyjna. Stosuje się ją wtedy, kiedy nawet po wniesieniu pozwu do sądu, dłużnik nie zapłaci przedsiębiorcy należytej sumy pieniędzy. Windykacja egzekucyjna odbywa się przy pomocy komornika. W pierwszej kolejności dokonanie egzekucji polega na zajęciu rachunku bankowego dłużnika. Jeśli jednak nie posiada on potrzebnych do zapłaty środków, komornik zajmuje cenne ruchomości lub nieruchomości osoby zalegającej z zapłatą.