26 września 2017

Kategoria:
Finanse

Kiedy warto skorzystać z usług lombardu?

Lombard to bardzo stara forma pożyczki, którą zawdzięczamy włoskim bankierom działającym w schyłkowym okresie średniowiecza. Nazywano ich właśnie lombardami. Dziś możemy korzystać z szerokiej oferty rozmaitych lombardów działających w całym kraju. Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z usług takiej instytucji? Czy lombardowe pożyczki pod zastaw są opłacalne?

Jak działają lombardy?

Zasada działania lombardów jest prosta. Jest to typowa pożyczka pod zastaw, jednak różni się nieco od kredytu bankowego. Na czym polega ta różnica, wyjaśnia pracownik Lombardu 777:

Przy pożyczce lombardowej pod zastaw możemy dawać ruchomości, ewentualnie papiery wartościowe, rzadziej nieruchomości. Zależy to od polityki lombardu. Najczęściej jednak klienci zastawiają biżuterię czy sprzęt RTV i AGD. Oprocentowanie takiej pożyczki w lombardzie będzie wyższe niż w banku. Lombard jednak nie pyta o zdolność kredytową i nie sprawdza historii w BIK. Dla nas dostatecznym zabezpieczeniem udzielanej pożyczki jest zastawiany przedmiot.

Jeżeli nie zwrócimy pożyczonych pieniędzy, zastawiony przedmiot przechodzi na własność lombardu i najczęściej jest on wystawiany na sprzedaż. Dzięki temu niespłacone pożyczki nie generują strat pożyczkodawcy.

Ze względu na łatwość w zaciąganiu pożyczki w lombardzie – brak konieczności legitymowania się zdolnością kredytową oraz minimum formalności – usługi te cieszą się niesłabnącą popularnością. Kiedy warto z nich skorzystać?

Kiedy warto sięgnąć po pożyczkę w lombardzie

Nie wszystko w życiu da się przewidzieć. Zdarzają się nagłe sytuacje, na które nie jesteśmy przygotowani ani psychicznie, ani finansowo. Żeby sprostać potrzebom chwili, potrzebujemy szybkiej gotówki od ręki. Właśnie w takich sytuacjach – nagłych, nieprzewidzianych i niejednokrotnie trudnych – lombard sprawdza się idealnie.

Pożyczka w lombardzie jest dobrym pomysłem, gdy nie mamy czasu na załatwianie formalności związanych z ubieganiem się o kredyt w banku, a jednocześnie wiemy, że problemy finansowe są przejściowe i niebawem spodziewamy się przypływu gotówki, który pozwoli spłacić pożyczkę i odzyskać zastawiony przedmiot.

Niekiedy do lombardu wybieramy się jednak nie po to, aby pożyczyć pieniądze pod zastaw, lecz po to, aby sprzedać przedmiot. Jeżeli posiadamy coś cennego, do czego nie jesteśmy przywiązani, można wykorzystać lombard jako sposób na szybką sprzedaż przedmiotu, który staje się w ten sposób źródłem natychmiastowej gotówki w nieprzewidzianej sytuacji. Nie musimy wówczas ogłaszać się w Internecie i szukać nabywcy. Choć lombardowa cena będzie nieco niższa niż ta, jaką moglibyśmy proponować osobie indywidualnej, kupujemy w ten sposób czas – a ten jest bezcenny.