wlasna firma
2 listopada 2016

Kategoria:
Finanse

W jaki sposób zarejestrować własną firmę?

Założenie firmy, czyli własnej działalności gospodarczej, nie należy do zadań łatwych. Jeśli jednak zdecydowałeś się podjąć ambitnego zadania prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci przebrnąć przez wstępne formalności.

Centrala Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Pierwszym krokiem na drodze do założenia własnej firmy jest zgłoszenie się do CEIDG, co następuje przez wypełnienie odpowiedniego formularza – wyjaśnia specjalista z Biura Prawniczo-Księgowego Krystyny i Katarzyny Wawrzynek.

Z chwilą zgłoszenia do CEIDG automatycznie wnioskujemy o nadanie nr. REGON, NIP i wybieramy formę opodatkowania. Oznacza to, że już w tym momencie zgłaszamy się jako płatnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wypełniając formularz, musimy podać rodzaj wykonywanej działalności, który ustalamy wcześniej na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Formalności w Urzędzie Skarbowym

Następnym krokiem jest rejestracja w Urzędzie Skarbowym. Musisz dokonać jej w ciągu 7 dni od złożenia wniosku, jeżeli twoja działalność będzie płatnikiem VAT lub wybierasz jakikolwiek sposób opodatkowania inny niż podatek progresywny.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

W ciągu tego samego tygodnia musisz zgłosić się w ZUS. Jako właściciel działalności gospodarczej, dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jesteś jednocześnie Płatnikiem i Ubezpieczonym. W zależności od tego, czy działalność gospodarcza jest twoim jedynym źródłem dochodu, czy pracujesz gdzieś na umowie o pracę, wypełniasz druk ZUA lub ZZA.

Informacja o księgowości firmy

Już w chwili rejestracji własnej firmy w CEIDG musimy wskazać, kto będzie odpowiedzialny za księgi rachunkowe przedsiębiorstwa. Tak naprawdę, wyboru biura rachunkowego, które pomoże nam w księgowości warto dokonać wcześniej, gdyż niektóre z nich pomagają lub całkowicie wyręczają przedsiębiorcę w formalnościach związanych z zakładaniem działalności. Konsultując swój plan biznesowy z profesjonalnym księgowym zyskujesz wsparcie merytoryczne i pomoc w kwestiach związanych z optymalnym dla ciebie sposobem opodatkowania, czy formą prowadzenia działalności.