dzialalnosc gospodarcza
6 czerwca 2016

Kategoria:
Finanse

W jaki sposób zarejestrować własną działalność gospodarczą?

Prowadzenie swojej firmy jest coraz częściej wybieraną przez Polaków ścieżką kariery. Poza pewnymi minusami, jak niepewność zarobku i często nienormowane godziny pracy, takie rozwiązanie ma również mnóstwo plusów – pracujemy w branży, która jest przez nas dobrze znana i czujemy się w niej pewnie, sami sobie jesteśmy szefem, zatem możemy sami decydować o zakresie oferowanych usług, ich cenach, wybierać współpracowników, oraz korzystać z przywilejów przysługujących przedsiębiorcom, np. w przypadku zakupu auta. Żeby jednak zacząć działać na własną rękę w sposób zgodny z prawem, konieczne jest dopełnienie pewnych formalności.

Krok pierwszy – rejestracja działalności gospodarczej

Kiedy mam już gotowy plan biznesowy, wiemy dokładnie, czym chcemy się zajmować,, nie pozostaje nam nic innego, jak zarejestrować swoją firmę. W tym celu musimy złożyć formularz CEIDG-1 w dowolnym Urzędzie Miasta i Gminy. Możemy to zrobić na kilka sposobów: udając się do urzędu osobiście i wypełniając formularz na miejscu, wysyłając wypełniony dokument listem poleconym lub dokonując rejestracji przez internet. Wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zalogować się i wypełnić wniosek. Jeśli dysponujemy podpisem elektronicznym, możemy podpisać formularz od razu, jeśli nie – będziemy musieli zanotować numer zgłoszenia i podpisać je w urzędzie.

Krok drugi – NIP i VAT

Niezbędnym etapem legalizacji działalności firmy jest uzyskanie Numeru Identyfikacji Podatnika oraz wybór formy opodatkowania firmy i zarejestrowanie jej jako podatnika. Te formalności musimy załatwić we właściwym Urzędzie Skarbowym. Podanie o przyznanie NIP zawarte jest we wniosku CEIDG-1, aby zarejestrować firmę jako podatnika konieczne jest wypełnienie formularzy VAT-R i VAT-5.

Krok trzeci – ZUS

W ciągu 7 dni od złożenia formularza CEIDG-1 mamy obowiązek udać do właściwego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić się jako płatnik składek. Dokonujemy tego za pomocą formularza ZUA, w którym musimy podać dane takie jak REGON, NIP, numer rachunku bankowego przedsiębiorstwa oraz numer i seria naszego dowodu tożsamości.

Dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją własnej działalności gospodarczej nie jest trudne. Powyżej opisane etapy postępowania dotyczącą wszystkich rodzajów działalności gospodarczej – w określonych przypadkach, np. gdy zakładamy spółkę jawną zatrudniamy więcej osób, lub zaczynamy działalność w branży spożywczej, wymagane będzie również odwiedzenie innych instytucji, np. Sanepidu lub Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli z jakiegoś powodu nie mamy czasu na osobiste dopełnianie formalności, lub nie czujemy się kompetentni w tej kwestii, warto skorzystać z pomocy firm takich jak Biuro Rachunkowe A’Vista, świadczących usługi z zakresu zgłoszeń firm w odpowiednich urzędach.