biuro księgowe
20 września 2018

Kategoria:
Finanse

W jaki sposób wybrać najlepsze biuro księgowe?

Biuro księgowe to niezastąpiona pomoc dla każdego przedsiębiorcy. Podczas wyboru firmy zajmującej się księgowością, warto zwrócić uwagę m.in. na zakres wykonywanych prac, stosowane technologie, umiejętności i zaangażowanie pracowników. Rynek usług księgowych jest konkurencyjny, jak zatem wybrać najlepsze biuro księgowe? Dowiedz się, czym konkretnie kierować się podczas wyboru.

Czy biuro księgowe dba o dane?

Wybierając biuro księgowe warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przekazywanych mu danych. Outsourcing usług księgowych to poważna kwestia, dlatego każde biuro powinno pracować w oparciu o wyspecjalizowane procedury zabezpieczające. Dlatego też zanim wybierzesz odpowiednie biuro, to dowiedz się m.in. czy firma posiada spisaną politykę bezpieczeństwa, jak zapobiega utracie danych, czy ma sposoby chroniące przed ich wyciekiem oraz w jaki sposób zabezpiecza swoje serwery.

Biuro księgowe – technologie, zaangażowanie i umiejętności

W naszym biurze posiadamy narzędzia, które usprawniają obieg dokumentów. Dzięki temu praktyka biernego czekania i zrzucania odpowiedzialności na klienta np. za niedopełnienie terminu nie istnieje – podkreśla specjalista z biura rachunkowego SIGMA. Dlatego też warto zorientować się, czy np. firma rachunkowa stosuje tylko jeden, klasyczny („papierowy”) obieg dokumentów, czy korzysta z nowoczesnych technologii i stosuje rozwiązania on-line. To bardzo ważne, gdyż dostarczając oryginały w formie papierowej należy liczyć się z faktem doliczenia dodatkowego czasu na dojazd do księgowej, spotkanie itd. Ponadto, kolejną kwestią, którą należy sprawdzić przy wyborze biura rachunkowego jest doświadczenie pracowników. Aby prowadzić biuro rachunkowe należy posiadać specjalną licencję, jednak już osoby wykonujące dane czynności nie muszą jej posiadać. Dlatego też warto wybrać takie biuro rachunkowe, które doszkala swoich pracowników i dba o ich rozwój. To bardzo ważne, gdyż np. w danym roku bardzo często występuje nawet sto zmian w prawie podatkowym (w 2015 roku – 114 zmian). Dlatego też dbanie o ciągły rozwój w tym zawodzie jest konieczny, by pracować na najwyższym poziomie.

Najlepsze biuro rachunkowe – obsługa na najwyższym poziomie

Warto również podkreślić, że podczas wyboru biura księgowego bardzo ważna jest także pierwsza rozmowa z pracownikiem. Jeśli widać jego zaangażowanie i pasję, to z pewnością można powierzyć im prowadzenie firmowej księgowości. Istotna jest również kwestia doradztwa – księgowa powinna wychodzić z inicjatywą m.in. zaproponowania najlepszej formy rozliczeniowej, ustalenie czy lepiej być VAT-owcem czy nie, na jakich warunkach zatrudniać pracowników itp. W każdej tej kwestii oraz wielu innych dobra księgowa będzie osobą pomocną i służącą radą. Dlatego wybierając biuro księgowe warto dowiedzieć się nie tylko o procedurach i technologiach w nim stosowanych, ale również jak najwięcej o pracownikach.