26 kwietnia 2018

Kategoria:
Finanse

Umowa przedwstępna u notariusza – co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania to często największy wydatek, na jaki decydujemy się w ciągu całego życia. Zarówno kupującemu, jak i sprzedającemu zależy na zabezpieczeniu interesów. Jedną z form może być umowa przedwstępna. Co powinno być w niej zawarte? Lepiej zdecydować się na umowę cywilno-prawną czy akt notarialny? Oto wszystko, co warto wiedzieć o zawarciu umowy przedwstępnej u notariusza.

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży nieruchomości można zawrzeć umowę przedwstępną. Określa ona warunki transakcji i chroni obie jej strony. Do wyboru są umowa cywilno-prawna, którą zawierają między sobą zainteresowani, oraz akt sporządzany przez notariusza i podpisywany w jego obecności. Przyjrzyjmy się tej drugiej formie umowy przedwstępnej.

Dlaczego lepiej zdecydować się na umowę przedwstępną u notariusza?

Wiele osób, szukając oszczędności, decyduje się na umowę przedwstępną w postaci umowy cywilno-prawnej. Jej brzmienie określają sami zainteresowani i jedynie oni się pod nią podpisują. Niestety, umowa cywilno-prawna, w odróżnieniu od aktu notarialnego, nie zabezpiecza przed oszustwem lub nadużyciem żadnej ze stron. Umożliwia dochodzenie swoich praw, jest jednak to znacznie trudniejsze. Dlatego warto zdecydować się na droższą, ale skuteczniejszą umowę podpisywaną w obecności notariusza i przez niego sporządzoną. W grę wchodzą przecież ogromne kwoty.

Umowa przedwstępna podpisywana w obecności notariusza, jako akt notarialny, jest silniej wiążąca i niesie konsekwencje prawne, które łatwo egzekwować przed sądem w sytuacji, gdy jedna ze stron nie chce wywiązać się z ustaleń – mówi ekspert z Kancelarii Notarialnej Tomasz Zapart. – Ponadto, udając się z taką sprawą do notariusza, mamy pewność, że umowa będzie skonstruowana poprawnie, z uwzględnieniem wszystkich koniecznych elementów, i dzięki temu skutecznie zabezpieczy interesy obu stron. Powinno na tym zależeć zarówno nabywcy, jak i sprzedawcy. Opór drugiej strony przed udaniem się do kancelarii notarialnej powinien być dla nas alarmujący.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Aby umowa przedwstępna spełniała swoje zadanie, powinna zawierać przede wszystkim poprawne dane obu stron. Jeżeli mieszkanie należy do więcej niż jednej osoby, w dokumencie należy zawrzeć dane wszystkich współwłaścicieli. Ponadto umieszcza się tam:

  • opis nieruchomości (wraz z dodatkowymi pomieszczeniami, takimi jak np. garaż czy zabudowa gospodarcza). Opis powinien zawierać: powierzchnię, adres, rodzaj własności oraz numer Księgi Wieczystej.
  • cenę nieruchomości,
  • wysokość zaliczki lub zadatku,
  • termin podpisania ostatecznej umowy,
  • termin i formę płatności.

Wszelkie dodatkowe informacje także mogą okazać się pomocne. Warto zadbać o zdobycie takich dokumentów, jak: aktualny wypis z Księgi Wieczystej, zaświadczenie do sprzedaży w przypadku mieszkania spółdzielczego, akt własności i zaświadczenie o tym, że mieszkanie nie jest zadłużone oraz nikt nie jest w nim zameldowany.