9 listopada 2017

Kategoria:
Finanse

Studia na kierunku ubezpieczenia społeczne i gospodarcze – dlaczego warto?

Wybór kierunku studiów może zaważyć na przebiegu całej kariery. Dlatego warto poszukać dziedziny, która nie tylko nas interesuje, ale też daje perspektywy intratnego zajęcia w niedalekiej przyszłości. Weźmy pod lupę kierunek ubezpieczenia społeczne i gospodarcze – czy daje taką szansę? Czy absolwenci są poszukiwani na rynku? Jakie możliwości się przed nimi otworzą?

Rola ubezpieczeń społecznych i gospodarczych rośnie

Rynek ubezpieczeń jest szeroki i różnorodny, a co szczególnie ważne – nie omija nikogo. Osoby indywidualne są ubezpieczone obowiązkowo w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a podmioty gospodarcze chronią swoje interesy także przez ubezpieczenia, lecz w sektorze prywatnym.

Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych – mówi przedstawiciel Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Krakowie. –Korzystające ze świadczeń ZUS są zawiedzeni jakością usług, szczególnie terminami wizyt u specjalistów. Stąd zainteresowanie np. prywatnymi pakietami medycznymi czy ubezpieczeniami od następstw nieszczęśliwych wypadków.

W związku z tym na rynku poszukuje się coraz większej liczby specjalistów, którzy byliby w stanie sprostać zapotrzebowaniu na profesjonalne doradztwo i rosnącą sprzedaż ubezpieczeń. Wydaje się, że kształcenie w tym kierunku także będzie się rozwijało.

Ubezpieczenia społeczne i gospodarcze – studia na miarę potrzeb rynku

Coraz więcej uczelni wyższych decyduje się na otwieranie kursów kształcących specjalistów branży ubezpieczeniowej. Jak wyglądają studia na kierunku ubezpieczenia społeczne i gospodarcze?

Na zajęciach studenci otrzymają specjalistyczną wiedzę z zakresu: ubezpieczeń społecznych i gospodarczych, otwartych funduszy emerytalnych, prawa ubezpieczeniowego, pośrednictwa sprzedaży ubezpieczeń, rozliczeń oraz ubezpieczeń w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. O to, aby realizacja programu spełniała potrzeby rynku, dbają wykładowcy – praktycy współpracujący z uczelnią.

Jakie perspektywy zawodowe otwierają się przed absolwentami kierunku ubezpieczenia społeczne i gospodarcze? Są oni przygotowani teoretycznie i praktycznie do wykonywania takich zawodów, jak: pośrednik ubezpieczeniowy, agent, broker, urzędnik ZUS, pracownik otwartego funduszu emerytalnego, doradca. Ponadto studia te mogą okazać się bardzo cenne dla osób, które planują lub już prowadzą działalność gospodarczą – dobre rozeznanie w rynku i prawie ubezpieczeniowym pozwoli skutecznie zabezpieczyć firmę.