2 września 2019

Kategoria:
Finanse

Różnice między księgowością a rachunkowością

Bardzo często słowa „księgowość” i „rachunkowość” używane są naprzemiennie, należy jednak mieć świadomość tego, że nie są to synonimy. Chociaż są ze sobą powiązane, to istnieje między nimi wiele różnic, które warto znać. Czy wiesz już, czy potrzebujesz usług księgowych, czy jednak lepiej sprawdzą się usługi rachunkowe? Dowiedz się, co cechuje każdą z nich i znajdź właściwą pomoc dla twojej firmy.

Czym konkretnie różni się księgowość od rachunkowości?

Należy zacząć przede wszystkim od tego, że rachunkowość jest to pojęcie szersze niż księgowość. Działanie tej gałęzi reguluje Ustawa o rachunkowości, a funkcjonują w niej działy takie jak rachunkowość: finansowa, zarządcza i podatkowa. Tym samym przekłada się to na działania kalkulacyjne, sprawozdawcze i księgowe, z których każda część jest interesująca dla innej części firmy i zainteresowanych nią – m.in. inwestorów, zarządzających firmą i pracowników oraz organów skarbowych. Jak widać rachunkowość to dział, który w dużej mierze przekazuje rzetelne informacje konkretnym osobom, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie firmy i jej rozwój. Z kolei księgowość to tylko niewielki wycinek rachunkowości. Jej zadaniem jest rejestracja zdarzeń gospodarczych (zarówno ilościowych, jak i pieniężnych), która odbywa się w każdej firmie na z góry określonych przepisach prawnych. Można powiedzieć, że księgowość określa stan majątkowy firmy, gdyż biura księgowe dokładnie dokumentują wszystkie działania gospodarcze, przez co znają perfekcyjnie sytuację finansową firmy. Decydując się na usługi księgowe można skorzystać z usług takich jak np. pełna księgowość, mała księgowość, rozliczenia podatkowe, kadry i płace itp. Warto zatem znać różnice, jakie istnieją pomiędzy słowami „księgowość” i „rachunkowość”, co z pewnością ułatwi wybór konkretnych usług dla firm.

Czy jednak w praktyce rachunkowość i księgowość to nie to samo?

Chociaż pomiędzy rachunkowością a księgowością są różnice, często znaczne, to w praktyce np. dla przedsiębiorców nie ma to większego znaczenia, gdyż biura rachunkowe i księgowe oferują ten sam zakres usług – podkreśla specjalista z J-J Biuro Rachunkowe Jakubowski z Wrocławia.

Chodzi o to, że zarówno biura rachunkowe, jak również księgowe, a także kancelarie rachunkowo-podatkowe obsługują klientów najczęściej w obszarze rachunkowości podatkowej (zajmują się tym również księgowe), co oznacza, że różnice między księgowością a rachunkowością nie są w praktyce mocno zauważalne.