Księgowość i rachunkowość
9 września 2019

Kategoria:
Finanse

Różnica między księgowością a rachunkowością

Na co dzień mamy styczność z różnymi dziedzinami finansów, więc powinniśmy znać pełna definicje pojęcia “księgowość” oraz “rachunkowość”. Ważne jest to nie tylko dla przedsiębiorców, ale także osób fizycznych, które z różnych powodów korzystają z usług biur rachunkowych oraz biur księgowych. Czym różni się księgowość od rachunkowości. Czy istniejące pomiędzy nimi różnice mają istotne znaczenie?

Księgowość i rachunkowość – definicje

Potocznie przyjęło się zamienne stosowanie pojęcia “księgowość” oraz “rachunkowość”. Z punktu widzenia np. przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności różnice pomiędzy tymi pojęciami nie są znaczące. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat rachunkowości i księgowości, trzeba przeanalizować obowiązujące definicje, które pozwalają szybko znaleźć podobieństwa oraz różnice pomiędzy księgowością i rachunkowością.

Księgowość jest jedną z części składających się na rachunkowość. Pozwala ona przede wszystkim na skuteczną ewidencję stanu majątkowego oraz źródeł finansowania i bieżące rejestrowanie wszystkich zdarzeń gospodarczych, które w pozytywny i negatywny sposób wpływają na majątek firmy. Rachunkowość to pojęcie szersze, które obejmuje część księgową, sprawozdawczą oraz kalkulacyjną – wyjaśnia ekspert z Biura Rachunkowego “Super Księgi” z Wrocławia.

Przedsiębiorcy najczęściej nie zajmują się samodzielnie prowadzeniem księgowości nadzór nad szeregiem ważnych pod względem finansowym, zarządczym i podatkowym dokumentów wymaga posiadania wiedzy oraz doświadczenia, a także zabiera sporo czasu. Aby oszczędzić czas i uniknąć stresu, najlepiej jest znaleźć dobre biuro rachunkowe, które zajmie się prowadzeniem ksiąg oraz pozwoli uniknąć wielu problemów i błędów.

Czy samodzielne prowadzenie księgowości firmy jest opłacalne?

Samodzielne powadzenie księgowości wymaga zdobycia wiedzy oraz doświadczenia, a także stałego śledzenia dość dynamicznie wprowadzanych zmian w przepisach. Oznacza to, że trzeba poświęcić dodatkowy czas, który lepiej przeznaczyć jest na rozwój firmy, bo to on wpływa na pozycję przedsiębiorstwa oraz decyduje o jego sukcesie rynkowym. Sprawy księgowości warto powierzyć ekspertom, zyskując spokój i porządek w księgach, który gwarantuje, że unikniemy wielu poważnych problemów i będziemy mogli spokojnie podejść do każdej kontroli w przedsiębiorstwie.

Co więcej, profesjonalne biura rachunkowe oferują nie tylko indywidualnie dopasowane do potrzeb klientów usługi rachunkowe, ale także przejmują część obowiązków przedsiębiorców np. związanych z obsługą kadrową firmy. Co to oznacza? Nic innego, jak to, że skończą się męczące i generujące stratę czasu wizyty w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS-ie, a większość formalności załatwią pracownicy biura rachunkowego.