11 października 2019

Kategoria:
Finanse

Rola księgowości w prowadzeniu firmy

Księgowość odgrywa bardzo istotną rolę w prowadzeniu każdej firmie. Dzięki niej można przetwarzać, gromadzić, przechowywać i udostępniać wszelkiego rodzaju dane dotyczące zmian wielkości majątku firmy. W księgowości znaleźć można też informacje o strukturze przedsiębiorstwa, źródłach jego finansowania czy zdolnościach płatniczych. Zobaczcie, co trzeba wiedzieć o roli księgowości w prowadzeniu firmy.

Księgowość – czym właściwie jest?

Księgowość to komórka organizacyjna jednostki, której działanie polega przede wszystkim na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, dokonywaniu wycen aktywów i pasywów, przechowywaniu dowodów księgowych, a także na tworzeniu zestawów obrotów i sald.

Księgowością dla firm zajmują się specjalne komórki organizacyjne, które mogą działać w jej strukturach lub jako zewnętrzne firmy, wynajmowane do prowadzenia określonych działań – tłumaczy ekspert reprezentujący Biuro Rachunkowe Moje Podatki.

Rolą księgowości w firmie jest także:

  • sporządzanie sprawozdań finansowych,
  • księgowanie i dekretowanie dokumentów,
  • prowadzenie ewidencji księgowych,
  • przygotowywanie przelewów i księgowanie wyciągów,
  • wyliczanie podatku i rozliczeń.

Ponadto, bardzo ważnym obszarem działania księgowości jest też współpraca z takimi instytucjami, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy czy Główny Urząd Statystyczny.

Księgowość w firmie – samodzielna kontra zlecona

Jak już wspominaliśmy, przedsiębiorca w kwestii prowadzenia księgowości w swojej firmie ma dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest stworzenie w obrębie własnej firmy osobnego działu księgowego. Inny model, o wiele bardziej opłacalny i wygodny, to przekazanie księgowości w ręce profesjonalnego zewnętrznego biura księgowego. To rozwiązanie wyeliminuje ryzyko popełniania błędów i da gwarancję prawidłowego prowadzenia dokumentacji firmy.

Zewnętrzne biura księgowe, poza księgowaniem dokumentów i rozliczaniem podatków, oferują też inne przydatne przedsiębiorcy usługi, w tym przede wszystkim usługi doradcze. Specjaliści z biura księgowego mogą, na przykład, przedstawić najkorzystniejsze rozwiązania optymalizujące koszty i przyczyniające się do zmniejszenia zobowiązań wobec fiskusa.

Kolejną zaletą zewnętrznej księgowości jest możliwość pełnego skoncentrowania się na działaniach marketingowych i prowadzeniu firmy. Taka opcja zapewnia wsparcie profesjonalistów w nietypowych sytuacjach, a także pozwala na zaoszczędzenie czasu.

Jak widać, rola księgowości w prowadzeniu firmy jest niezwykle istotna i wymaga odpowiednich kompetencji. Z tego względu lepiej powierzyć prowadzenie księgowości specjalistom.